IURTJE AJAX KERSVERSE RECHTSBACK REALISEERTIflMfi Of hij het allemaal wel be seft, luidt de vraag. Vorig seizoen nog spelen voor een handvol toeschouwers bij, pak 'm beet, RKC-FC Groningen, terwijl hij nu in een vol Italiaans stadion AC Milan met 2-0 verslaat. "We spelen nu ook tegen RKC hoor", zegt Michael Reiziger adrem. Het typeert de huidige rechtsback van Ajax. Ondanks dat een jongens droom is uitgekomen, ondergaat hij zijn razendsnel veroverde basis plaats op het oog rustig. Hij zit dan ook nog midden in een seizoen waarin voor Ajax nog alles te win nen valt. "Misschien dat ik me tij dens de zomervakantie pas zal rea liseren wat er allemaal met mij ge beurd is in zo'n korte tijd." NEGER IREIZIGER Waarschijnlijk zal dat ook nog niet eens gebeuren. Want Michael Reiziger, 21 pas, staat met beide benen op de grond. Aan drukte heeft hij niet zo'n behoefte. In ver halen komt vaak naar voren dat hij zo 'keurig' is. "Ik sta daar niet zo bij stil", zegt Reiziger. "Vroeger op school maakte ik in derdaad weinig trammelant. Maar moet je dan een rebel zijn? Trouwens: ik bijt heus wel van me af hoor, als het moet. Nie mand mag op mijn territorium komen." En van dat laatste weten mensen als Savi- cevic en Gullit alles. Alsof hij het al jaren doet, zo gemakkelijk en gedisciplineerd schakelt Reiziger de ene na de andere Eu ropese topper uit, terwijl hij pas een half jaar in de verdediging speelt. Louis van Gaal vormde de middenvelder om tot rechtsback. "Ik heb mijn hele leven op het middenveld gespeeld. Tot mijn twaalfde bij Sint Marti- nus, een amateurclub in Amstelveen. Enj bij Ajax kwam ik ook op die plek te recht. Ik begon er in de C-l en kwam later in de B-2, met onder andere Ed gar Davids, terecht. Dat was een heel gezellig elftal, maar we bakten er weinig van. Ja, dat is voor Ajax-begrippen uniek. Alleen Edgar, de keeper en ik mochten blijven. Bij Ajax gaat het er dan óók al hard aan toe. Je ziet heel veel spelers komen, maar vooral gaan. Het is belangrijk dat je je realissert dat je weggestuurd kan worden. Of je slaagt heeft niet alleen met je kwalitei ten, maar zeer zeker ook met je men taliteit te maken." "Op straat heb ik het meeste geleerd. Later probeer je je idolen na te doen. Voor mij waren dat Gerald Vaneburg en Frank Rijkaard. Rijkaard sprak me niet alleen als voetballer aan. Vanwege het feit dat hij óók een neger is, kon ik me makkelijker met hem identificeren. Hij heeft een geweldige uitstraling." Reizigers carrière verliep voorspoedig bij Ajax. Hij kwam in het tweede elftal terecht en debuteerde april 1991 op zeventienjarige leeftijd "doodzenuw achtig" in een thuiswedstrijd tegen Heerenveen in het eerste. Na nog een paar invalbeurten stokte zijn ontwikke ling. "Van Gaal vond het beter als ik uit geleend zou worden. Ik moest fysiek sterker worden. En als je elders wel constant eredivisievoetbal kunt spelen, word je volwassenen Natuurlijk, op het moment dat je te horen krijgt dat je wordt uitgeleend, ben je teleurgesteld. Maar ik heb me altijd heel goed gereali seerd dat het eerste van Ajax niet voor iedereen is weggelegd. En dat, als je eenmaal wordt uitgeleend, je bijna nooit meer terug komt. Maar aan de andere kant moet je daar niet te veel mee bezig zijn. Uiteindelijk beoordelen ze je alleen maar op hoe je voetbalt. Dat hield me op de been. Bovendien: het is geen afgang als je Ajax-I niet haalt." Toch was de gedwongen overstap van Ajax naar Volendam geen gelukkige. Reiziger hield het slechts een halfjaar in het palingdorp uit. "We versleten drie trainers in een paar maanden tijd: Leo Steegman, André Stafleu en Fritz Korbach. Of het er een puinhoop was? Nou ja, drie trainers in zo'n korte tijd is wei wat veel, hè. Maar bij de eerste twee speelde ik wel alle wedstrijden.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 7