Al AX SCHRIJFT GESCHIEDENIS IN DRIETAL BOEKEN HET LEZEN VAN EEN WEDSTRIJD AJAH.IFE 54 Louis van Gaal begon er bij zijn aanstelling, ruim drie jaar geleden, meteen over: Zijn spelers moesten in staat zijn om de wedstrijd te le zen. En toeval of niet, maar sinds die uitspraak is er een enorme hoe veelheid aan voetbalboeken ver schenen. Na de hausse van dertig tot twintig jaar geleden, is het voet- balboek aan een revival bezig. En uiteraard is Ajax een dankbaar on derwerp voor de heren schrijvers. Ajax-Life knipte het bedlampje aan en las drie recente boeken waarin Ajax (prominent of volledig) aan wezig is, in één ruk uit. Gevolg: nóg meer letters. Zie bijgaand verhaal. Tekst: Marcel van Hoof Evert Vermeer, één van de vele maar waarschijnlijk wel de beste van de Ajax- historica, pakte begin 1990 uit met het standaardwerk 90 Jaren Ajax. Het boek was en is een prachtig visitekaartje voor (de indrukwekkende historie van) Ajax. Bijna vijf jaar later pakt de in de Water graafsmeer geboren 41-jarige Vermeer opnieuw uit met twee achter elkaar ver schenen prachtboeken. Eind vorig jaar verscheen De Klassieker, waarin de geschiedenis wordt beschreven van dé wedstrijd in het Nederlands voet bal: Ajax-Feyenoord of, zo u wilt, Feye- noord-Ajax. Vermeer schreef dit boek sa men met de 'vijand', Feyenoord-statisti- cus Ruud van Vrijaldenhoven. Vermeer zorgde voor de Ajax-gegevens, Van Vrijal denhoven voor die van Feyenoord. Het feit dat Vermeer en Van Vrijalden hoven een enorme schat aan feiten heb ben verzameld is zowel de sterkte als zwakte van het boek. Uiteraard is het prachtig om te weten hoeveel Ajax-Feye- noords Arno Steffenhagen heeft gespeeld (vier, één goal) of Marco van Basten (tien, negen goals), maar in de wedstrijd verslagen slaat soms de verveling toe. Want van alle 126 tot nu toe gespeelde duels is een uitgebreid verslag opgeno men. En dat is leuk om per wedstrijd op zich lezen, maar om duel na duel te lezen dat 'Schneider te laat komt om een pass van Mühren te onderscheppen' wordt wat saai. Maar dat is dan ook meteen het enige (niet te vermijden) minpuntje van het boek, dat bovendien nog te omzeilen valt door het boek niet als leesboek maar als naslagwerk te gebruiken. En daar is het uitermate geschikt voor. LAT Het leukste om zoveel jaar na dato nog te lezen zijn de anekdotes. Vermeer en Van Vrijaldenhoven hebben er heel wat verzameld, maar dat is ook niet gek: van af de allereerste Ajax- Feijenoord (toen nog met een 'ij' in plaats van 'y') is het een beladen duel. Die eerste krachtmeting vond plaats op 9 oktober 1921 aan de Rotterdamse Krom me Zandweg. Ajax komt na veertig mi nuten op 0-1 door een schot van Theo Brokmann. Volgens de Feijenoorders viel de bal echter via de onderkant van de lat vóór de doellijn. Scheidsrechter Boas keurt de treffer echter toe. Na de wed strijd, die in 2-3 eindigt, stapt Feijenoord naar de protestcommissie om tegen Ajax' eerste goal te protesteren. Niet gehin derd door televisiebeelden of foto's komt die commissie Feijenoord tegemoet en verandert ze de uitslag in 2-2 Problemen met supporters blijken er ook al te zijn zolang er ge-Ajax-Feye- noord wordt. Voor de wedstrijd in de kampioenscompetitie van 1932 wijkt Feijenoord uit naar het stadion van Spar ta op Spangen omdat het eigen terrein aan de Dordtschestraatweg te klein is. Het Kasteel is dat echter ook. De mas saal toegestroomde supporters gaan op eikaars plaatsen staan, waardoor de poli tie hardhandig moet ingrijpen. En zes jaar later, als Feijenoord inmiddels in de Kuip speelt, wordt Ajax-doelman Gerrit Kei zer door Feijenoord-supporters met klei bekogeld. De wedstrijd wordt onder broken en een gedeelte van de tribune wordt ontruimd door de politie. Maar er zijn uiteraard ook dingen veran derd. Tegenwoordig worden op de tribune de meest verschrikkelijke dingen gezongen, geschreeuwd en getolereerd; tijdens de klassieker van 28 augustus I960 in Rotter dam (eindstand: 9-5) roept het Feijenoord- publiek, nadat Coen Moulijn de stand op 8-2 heeft gebracht, 'tien, tien'. De directie van het stadion roept vervolgens het publiek per microfoon op om sportief te blijven en het 'tien, tien'-gezang achterwege te laten. Hieraan wordt voldaan... En zo staat De Klassieker bol van de inci denten, missers, prachtige momenten, we reldgoals en wetenswaardigheidjes. De 8-2 van 1983 in Amsterdam, de vreemde 1-6 van I960 in hetzelfde Olympisch Stadion (Ajax moest als landskampioen voor spek en bonen meedoen aan een soort van na- competitie voor een extra Europacup plaats!) of de legendarische 5-1 kampioens wedstrijd enkele weken eerder Ajax- Feyenoord is een klassieker; het boek van Vermeer en Van Vrijaldenhoven is dat ook. KNIKKERS De duels tussen Ajax en Feyenoord keren uiteraard ook terug in Om 't Spel en de Knikkers, 40 Jaar Betaald Voetbal In Ne derland. Het boek is voornamelijk ge schreven door Evert Vermeer en Matty Verkamman (onder andere Trouw en Elf). De opzet van dit boek is bijna hetzelfde als die van de Klassieker: veel gegevens, seizoensverslagen en achtergrondverhalen over opmerkelijke en typerende zaken als de voetbalvakbond, voetbalplaatjes, bui tenspel en derby's. Ook wordt de vreem de geschiedenis van Bobo Sal, een Joego slavische voetballer die in 1957 een voor contract bij Ajax tekende, uit de doeken gedaan. Sal werd ook begeerd door de BVC Amsterdam van voorzitter Dé Stoop, die samen met de speler een ver haal over vermeende kidnapping van Sal door Ajax-bestuursleden de wereld inslin- gerde. Gevolg: enkele Ajax-bestuursleden (waaronder voorzitter Wim Volkers) werden voorwaardelijk geschorst. Na speurwerk van sportjournalist Kick Geu- deker bleek echter dat Dé Stoop de leu genaar en kwade genius was. Nu werden Stoop en Sal geschorst en laatsgenoemde zou nooit voor Ajax spelen. SEIZOENSKAART 'Tot mijn psychiater het tegendeel be weerde, heb ik altijd gedacht dat ik gek was. Nog even los van de gewone gees telijke makkes, die ieder mens wel heeft, begreep ik volstrekt niet uit welke gees tesgesteldheid mijn passie voor Ajax voortsproot. En een passie is het. Mijn zoon en ik hebben niet alleen seizoen kaarten voor Ajax, maar ook volgen wij de club naar menige uitwedstrijd.' Zo begint Frits Huis zijn eerste verhaaltje in het boek Ik magjohan zeggen, waarin de ex-handballer een groot aantal van zijn columns waarin Ajax centraal staat in chro nologische volgorde bij elkaar heeft gezet De columns verschijnen vanaf 1989 gere geld in De Courant Nieuws van de Dag. Huis heeft een aantal stokpaardjes die hij berijdt in zijn prettig leesbare verhalen. Op de harde kern van het Ajax-legioen heeft hij het niet zo begrepen. 'Ik vind dat u de F-side moet opheffen', schrijft hij in januari 1991 in de column Open brief aan Ajax. 'De dialoog met de F-side zal nooit wat worden, want het is een gesprek met de vleesgeworden labiliteit. Geef ze een kroeg en een status en ze laten zich met een natte vinger lijmen. Tot er iemand een staaf gooit op een moment dat de Eu ropese uitschakeling nabij is. Dan zijn ze al hun beloften subiet vergeten en hijsen ze hun makker op de schouders.' Subtiel is Huis vaak niet; zo moeten wel zijnswerkers het ook geregeld ontgel den, maar Huis schrijft dan ook voor een dochter van de krant van 'wakker Nederland', De Telegraaf. Toch weet Huis zijn fatsoenlijke burger mans-redenaties goed te beargumente ren. Hij springt op de bres voor de min der luidruchtige Ajax-fans als 'invaliden en uitkeringstrekkers', die inderdaad vaak het onderspit delven in het (verbale en fysieke) geweld van de harde kern. Niet diegene die het hardste schreeuwt heeft gelijk. Ook ergert Huis zich groen en geel aan het 'joden-joden' geschreeuw van Ajax- en andere fans. Maar gelukkig overheerst de prettige Ajax-gekte zijn verhalen. Huis is echt hele maal leip van Ajax. In mooie columns komt hij op voor de verguisde Ajacieden Bryan Roy en Stanley Menzo ('Heer van de Meer'). Over het laten vallen van voor malig publiekslieveling Roy door Van Gaal en fans schrijft Huis terecht: 'Wie het ver trouwen opzegt in een jongen als Bryan Roy zegt indirekt ook een beetje het ver trouwen in zichzelf op. Dat zegt mijn ver stand. En mijn intuïtie trouwens ook.' Ik mag Johan zeggen kan soms iets meer verstand gebruiken, maar het blijft een boek waarin veel Ajax-fans zich kunnen herkennen. Evert Vermeer Ruud van Vrijaldenhoven: De Klassieker. Uitgeverij De Windroos, ISBN 90-74804-04-7. Evert Vermeer Matty Verkamman: Om 't Spel en de Knikkers, 40 Jaar Betaald Voet bal in Nederland. KNVB Zeist De Wind roos Amsterdam, ISBN 90-74804-03-9. Frits Huis: Ik mag Johan zeggen, notities van een Ajax-seizoenkaarthouder. Alfa, ISBN 90-801154-4-4.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 54