till KAARS SU 1IFE SPANDOEK FEEST BERGKAMP Want populair is Frank Rijkaard nog altijd. Hij kon het al voor de wedstrijd lezen, op een spandoek van een van de honderden Milan-fanclubs. Hij merkte het aan het res pect waarmee hij werd benaderd. Maar hij voelde het vooral na afloop, toen de der tigduizend Italianen nog eens massaal hun bewondering uitten voor de middenvelder. Ze namen afscheid van Rijkaard. Hun Rijk aard, die die woensdag in november waar schijnlijk voor de laatste keer een Itali aans veld betrad. Het was mooi, aangrijpend zelfs. Ook Rijkaard, de nuchtere Rijkaard, had het er moeilijk mee. Was zelfs blij dat het decor het Stadio Nereo Rocca was, en niet zijn vertrouwde San Siro. "In het San De aftocht van Frank Rijkaard was voor de ruim tweeduizend meegereisde Ajax-fans het sein een flink feest te bouwen. En daar was ook alle aanleiding toe. Ajax had in het voorafgaande anderhalf uur immers Europa getoond ver te zijn in de ontwik keling. Heel ver. Litmanen en een eigen in zet van Franco Baresi op een voorzet van Finidi George bezorgden de regerend Eu ropees kampioen de tweede nederlaag in spelers van Milan nog regelmatig. Dat is ei genlijk een erfenis van de vele en lange trainingskampen bij Milan. Je krijgt auto matisch veel meer contact met de spelers en dat houdt ook langer stand. Het zijn collega's waarmee ik een vriendschappe lijke band onderhoud." Siro", zegt hij, "was het waarschijnlijk allemaal nog emtioneler geweest. Rijkaard voelde al dat er iets moois in de lucht hing. "Voor de wedstrijd kreeg ik al cadeau's van twee supportersverenigingen van Milan. En tijdens de wedstrijd hoorde ik al hoe fans van Milan en Ajax mijn naam scandeer den." Rijkaard, heel opmerkelijk, beant woordde kort voor het einde zelfs de ova ties. De handen boven het hoofd, een paar klapjes. Voor de Ajacieden het gebaar van de triomfator, voor de Milanisti een uiting van dank. Die dank bleek een tiental minu ten later wederzijds toen het volgepakte Nereo Rocca Frank Rijkaard ontroerde. "Ik kon niet veel meer doen dan nederig te proberen de mensen te bedanken voor die unieke steunbetuiging." Het hoofd lichtjes gebogen, de rechterhand op de borst. evenveel confronta ties met de Amster dammers. De manier waarop dat in Triëst gebeurde, was nog impone render dan de zege in het Olympisch Stadion. Gefeest werd er dus, voor de ogen van de verwonderde ca rabinieri. Door supporters, en later ook door de steeds weer terugkerende spe lers. Finidi en Kanu, met ijsmuts, met kol derieke buigingen, de broertjes De Boer met bedankjes en Edwin van der Sar, die prompt zijn handschoenen kwijt was. Alle maal kwamen ze terug, zelfs een uitgelaten Louis van Gaal. Allemaal, behalve Frank Rijkaard. Hij had zijn feestje gehad. Mooier kon het niet worden. En bovendien had hij nog wat bij te praten met zijn Italiaanse ex-collega's. Al gebeurt dat wel vaker. "Onlangs ben ik zelfs nog naar de bruiloft van Paolo Maldini geweest. Zo zie ik de Prominenten waren er die avond ge noeg in het Nereo Rocco. Maar niet Dennis Bergkamp en Wim Jonk. Het Hollandse duo van Internazionale had andere problemen. En die zijn na een bezoek aan de stadsderby Milan - In- ter volkomen begrijpelijk. Een perfec te sfeer in een bijna vol San Siro (jam mer toch dat Ajax niet daar speelde), maar voetbal van een matige kwa liteit. Bij Inter geen Dennis Bergkamp en geen Wim Jonk. De eerste is gebles seerd, Jonk zit op de bank en mag uitein delijk nog een klein halfuurtje opdraven. "Zonde voor die jongens", vindt Rijkaard, die meevoelt met de Amsterdammers, die net als hijzelf ooit, op zoek zijn naar suc ces in Milaan. "Ze zijn op het verkeerde moment op de verkeerde plek terecht ge komen. Bij Inter lijkt momenteel ieder voor zich te spelen en daarin sneeuwen die twee onder." Voor de televisie zullen Bergkamp en Jonk zich hebben zitten verbijten bij het zien van zoveel moois. En misschien dat dat beeld zich de komende maanden nog her haald. Want na het verplichte nummer in het Olympisch Stadion tegen AEK Athene (2-0 winst) schaarde Ajax zich bij de laat ste acht van de Champions League. Eerst Hajduk Split en vervolgens IFK Göteborg of Bayern München mogen proberen Ajax af te houden van een finaleplaats. Want dat is waar de Amsterdammers op jagen. Onder de bezielende leiding van Frank Rijkaard. Want die heeft ook een droom: nog één keer zijn handen op die grote oren leggen en dan stoppen. Mooier kan het niet, maar dat lijkt bij Frank Rijkaard altijd zo te zijn.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 43