LIFE PUBLICITEIT speelde ik wel goed op het middenveld. Louis van Gaal heeft dat goed gezien." Reiziger maakte Van Gaal twee periodes als trainer mee. Eerst in de jeugd, nu als hoofdtrainer. "Je blijft heel veel van hem leren. Qua instelling verwacht hij in de jeugd net zoveel van je als nu. Zo speel je nog degradatievoetbal, niet veel later loop je het risico dat je de Euro pacup I wint. Staat de razendsnelle Reizi ger daar wel eens bij stil? "Het is snel ge gaan, ja," zegt hij grijnzend. Maar echt bij stil staan ...Ik ga niet roepen van jeetje, jeetje. Ik vind het gewoon hartstikke tof. Dat ik nu ineens tegen AC Milan speel Maar ja, de situatie is nu eigenlijk hetzelfde als toen ik nog bij Groningen speelde: je kunt wel van alles gaan denken, maar je moet de zondag erop toch weer een goe de prestatie leveren." In vergelijking met andere, dit seizoen doorgebroken spelers als Patrick Kluivert en Clarence Seedorf, staat Reiziger iets minder in de belangstelling. Hoewel, dat valt nog te bezien. Reiziger: "Ik heb nog nooit te maken gehad met zoveel publi citeit als dit jaar. ledereen wil wat van je." En waar Kluivert enige tijd geen interviews mocht geven en Seedorf in januari voor even een interview-stop afkondigde, roert Reiziger wel zijn mondje. Maar ook voor hem valt aan de 'media-training' van, of all people, Elsemiek Havenga, niet te ontko men. Reiziger snapt de verbazing niet: "Ik vind een media-training helemaal niet raar. In het buitenland is zoiets hartstikke ge woon. Je presenteert de club en jezelf. Je moet goed overkomen en kunt dus niet onderuitgezakt met drie glazen bier in je hand in een stoel gaan zitten. Ze leerde me hoe je je moet opstellen, ook voor de televisie. Het heeft zeker zijn nut. Profvoetballer worden is altijd mijn grote droom geweest. Tuurlijk, honderden jon getjes hebben die droom, maar als je zoals ik, op je achttiende semi-prof bent, dan ziet het er goed uit, hè. Bovendien: als je bij Ajax speelt, weet je dat je altijd goed terecht komt. School? Ik heb de MAVO afgemaakt, heb daarna nog een jaartje MDS gedaan. Maar daar stond ik niet echt achter, dus daar ben ik mee gestopt. Ik heb wel een cursus Spaans afgemaakt, gewoon omdat ik dat een mooie taal vind. Of ik me druk maak over een blessure waarmee alles ineens voorbij kan zijn? Tja, tuurlijk kan dat ge beuren, maar je kunt ook door een auto aangereden worden." "Op dit moment heb ik gewoon geen zin om nog iets naast het voetbal te doen. Ik weet ook wel: het kan zo afgelopen zijn, kijk maar naar Robbie Alflen. En ik begrijp Er wordt vaak gezegd dat een Ajax-speler sneller in Oranje komt dan een speler van een andere club. Als we Reizigers korte invalbeurten in zijn eerste Ajax-periode buiten beschouwing laten, en dit seizoen als zijn debuut als basisspeler in Ajax-I be schouwen, is hij zelfs de Ajacied die het snelste na zijn entree in Ajax-I werd op gesteld in Oranje. Tussen Ajax-RKC en Noorwegen-Nederland lagen slechts 45 dagen. Reiziger verbrak hiermee het re cord van Ruud Krol (58 dagen). Reiziger verbaast zich niet over de 'voorrang' die Ajacieden op niet-Ajcieden hebben. "Je moet goed nadenken hoe het komt dat een Ajax-speler sneller in Oranje komt. Bij Ajax heb je bewezen dat je een bepaald tempo en een bepaalde druk aankan. Zoals ik al zei: mentaal is het zwaar in de top, veel zwaarder dan bij andere clubs." Inderdaad: vraag dat maar aan Sonny Silooy, oorspronkelijk de beoogde rechtsback voor Ajax-I dit seizoen. Een blessure en Reizigers doorbraak zette de ex-internatio- nal, landskampioen en Europacup-winnaar op een zijspoor. Tijdens het gesprek met Reiziger viel zijn naam niet één keer. ook wel wat je wil zeggen: voetballers zijn te eenzijdig bezig. Maar dat vind ik onzin. Er is genoeg naast het voetbal, waarmee je je kunt amuseren. Wat ik doe? Van alles, ik vind heel veel leuk. En gelukkig heb ik nog steeds de vrienden die ik al had voordat ik bekend werd. Maar de meeste mensen vergeten dat voetbal niet zomaar achter een bal aanhobbelen is. Het vergt, zeker in de top, héél veel van je geestesgesteldheid. Als je een belangrijke wedstrijd moet spe len, ben je daar zeker een paar dagen van te voren mee bezig. Het lijkt me dan niet dat je dan nog kunt studeren. Ik vind de mentale kant van het voetbal zwaarder dan bijvoorbeeld vaak trainen. Zeker het afgelopen half jaar." Die spanning speelde Reiziger flink parten tijdens zijn interlanddebuut, uit tegen Noorwegen. "Ik begon nog wel aardig aan die wedstrijd, maar nadat ik die penalty had veroorzaakt, kwam de spanning opzet ten. Dat kwam omdat alles nieuw voor me was."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1995 | | pagina 11