ajaxlife IN Al F Tekst: GILBERTO CALCIO Foto's: LOUIS VAN DE VUURST bij deze club vergt uiteraard enige aanpas singen. Het moeilijkste aspect is de hoge balsnelheid. Je moet namelijk wèl de juiste keuzes blijven maken: naar wie speel je de bal af en wanneer. Dat is heel belangrijk omdat we altijd tegen verdedigend inge stelde teams voetballen. Het is me nu wel duidelijk dat Ajax de top van Nederland is. Gelukkig voel ik me vanaf het moment dat ik hier door de poort naar binnen liep, een echte Ajacied." Toch zie jij voor jezelf een andere plek in het Ajax-elftal dan de trainer. Bogarde: "In de visie van Louis van Gaal ben ik de ideale linkervleugelverdediger. Hij ziet mogelijkheden om mij in de dek king te gebruiken. Dan kan ik mijn loop vermogen optimaal benutten. Vergelijk het maar met de taak van Michael Reiziger aan de andere kant." "Ik vind mezelf echter meer aanvaller en wil dus liever een linie naar voren spelen. Ik denk dan aan de rol die Edgar Davids op dit moment bekleedt. Moet ik evenwel er gens anders in de ploeg spelen, dan leg ik me daarbij neer. Ik heb ook wel eens eer der als linkback gespeeld." Is Winston Bogarde ook een product van de beroemde en veelgeroemde Sparta-school, die internationals als Danny Blind, John de Wolf en Ed de Goey afleverde Bogarde: "Ja. Als klein pupilletje ben ik be gonnen bij Sparta. Ik voetbalde tot mijn vijftiende op Spangen. Vervolgens ging ik een jaartje naar Alexandria '66, een ama teurclub in Rotterdam. Daar werd ik ont dekt door SVV. In totaal speelde ik drie jaar in Schiedam. Tijdens mijn laatste sei zoen leende SVV me uit aan Excelsior. Het ging er best goed. Toch kreeg ik een lage aanbieding van SVV. Dat contract weigerde ik te tekenen, maar ik kon nergens anders heen. Ik heb toen één seizoen niet gevoet bald; ik ben in militaire dienst gegaan. Aan het einde van die competitie meldde ik me weer bij Sparta. Ik vroeg of ik als amateur in het tweede elftal mocht spelen. Zo heb ik me weer een weg omhoog gewerkt, met als uiteindelijke resultaat de transfer naar Ajax." De eerste maanden bij Ajax liepen echter niet zoals je het gewenst of gehoopt had. Bogarde: "Nee, zeg dat wel. Het is alle maal heel teleurstellend. Geblesseerd bij een nieuwe vereniging binnenkomen, is voor een voetballer het ergste dat er be staat. Terwijl ik in al die jaren daarvoor nooit geblesseerd was. Waarschijnlijk heb ik deze blessure opgelopen in de seizoens voorbereiding van Sparta. Na de verrek king van mijn achillespees en de inscheu ring van het kapsel van de rechterenkel ben ik weer te snel met belasting begon- nen. Het was de bedoeling dat ik gelijk bij de eerste comnpetitiewedstrijd van Ajax inzetbaar zou zijn. Nou, dat is dus wel even anders gelopen." Deze ontwikkeling past wel een beetje bij de voetbalavonturen van Bogarde. Niet alleen het vreemde carrière-ver loop, maar ook de manier waarop de transfer naar Ajax werd geregeld is niet alledaags, óók niet in de doorgaans 'vreemde' voetbalwereld. Sparta en Ajax hadden al vorig seizoen afspraken ge maakt over een overgang van Bogarde naar Ajax. Die zou in 1995 zijn beslag krijgen. Nadat plotseling MSV Duisburg op de proppen kwam, moesten Sparta en Ajax ineens snel handelen. Sparta vertel de Ajax dat MSV Duisburg een bod van 1,8 miljoen gulden op Bogarde had uitge bracht, waarna Ajax naar verluidt 2,2 miljoen gulden voor de Spartaan neertel de. In werkelijkheid zou MSV Duisburg echter niet meer dan slechts 1,6 miljoen voor Bogarde betalen. De handelwijze van Sparta zette bij ex-Ajacied Keje Mo lenaar, die als officiële vertegenwoordi ger van Duisburg optrad en Maarten de Vos, zaakwaarnemer van Bogarde, kwaad bloed. Bogarde zit er zelf niet mee. Hij speelt een jaar eerder dan voorzien bij een absolute topclub. Nou ja, spelen: de voeten van Bogarde hebben vooral ge zwegen in Amsterdam; de enige li chaamsdelen die optimaal functioneer den waren de oren en ogen. Die moet je, zoals Bogarde reeds zei, goed open houden als je in de top wilt spelen. Dus óók bij transfer aangelegenheden.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1994 | | pagina 29