DE NIET-SPELENDE ALS ALTERNATIEF HOUDT Hij 'DE OGEN EN OREN OPEN' AJAJ1IFE Ze waren er in de voetbalhistorie en ze zijn er in het heden nog steeds: Voetbal lers die de overstap van het shirt met smalle naar de rood-witte banen maakten Van het kasteel Spangen naar De Meer. Van Sparta naar Ajax. Meestal hielden deze moedige Rotterdammers zich staande in de Amsterdamse arena. Winston Bo- garde, geboren op 22 oktober 1970 in Rotterdam, is de laatste aanwinst in de rij Wim Meutstege, Ray Clarke en Danny Blind. Getroffen door een blessure heeft hij echter nog niet aan het Ajax-publiek zijn Spartaanse streken kun nen tonen. Een interview met een pechvogel. Spartaan staat in het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal Van Dale voor 'ie mand die zeer gehard is'. Ajax is volgens de traditie 'een der dapperste helden in de Trojanse oorlog'. Een Spartaanse Ajacied moet dus wel haast wel het toppunt van strijdlust zijn. De helden die in het verleden de overstap van Sparta naar Ajax maakten hielden zich over het algemeen goed staande in de Amsterdamse arena. Het publiek hief meer dan eens goedkeurend de duim omhoog bij het aanschouwen van hun daden. Verdediger Wim Meutstege werd eind jaren zeventig twee keer achter elkaar landskampioen met Ajax. Tijdens één van die seizoenen werd Meutstege's ex-teamgenoot bij Sparta, Ray Clarke, topscorer bij Ajax en van Nederland met 26 doelpunten. En wat te denken van onze eigen aanvoerder Danny Blind, die met stoppelbaard wel bijna de personificatie is van de Griekse strijder Ajax? De voortekenen leken dus gunstig voor Winston Lloyd Bogarde, de laatste Sparta- speler die de rijksweg A4 verkoos om richting te geven aan een vervolg van zijn carrière. Vlak voordat de wekker het ein de van de transferperiode aangaf, sloeg Ajax toe. Het had niet veel gescheeld of Bogarde had nog deel uitgemaakt van de selectie van MSV Duisburg, inmiddels afge zakt naar de onderste regionen van van de Bundesliga. Kordaat handelen van Louis van Gaal en de zijnen zorgden er echter voor dat hij nu uitmaakt van één van de beste ploegen van Europa. De technische staf verwelkomde de laatste aanwinst van het seizoen op maandag 15 augustus. Dat was precies op tijd om nog inzetbaar te zijn voor de wedstrijden van de Champions League. Vier maanden na ondertekening van een driejarig contact moet hij zijn eerste officiële duel in het an dere rood-wit nog spelen. Bogarde: "Het eerste streven is na tuurlijk om weer fit te raken. Dan kan de strijd met de concurrenten op de linkerflank pas echt beginnen. Het gaat er eerst om, om bij de laatste zestien te komen. Daar voor heb je óók wat ge luk nodig. Je kan een kans krijgen door blessures of schorsingen van andere spe lers. Tijdens het eerste seizoen bij een absolute topclub als Ajax is het vooral belangrijk om je ogen en oren open te houden. In zo'n si tuatie is het lekker meegenomen als je een keer in het eerste elftal staat. Maar aan de andere kant: Als ik deze competitie nog een kans krijg, zal ik hem pakken ook!" Slechts zelden verloopt de kennismaking van een nieuwkomer met het voetbal van Ajax naadloos. Los van die blessures: hoe ging dat bij jou Na zo'n moeilijke aanloopperiode zullen jouw doelstellingen voor dit seizoen wel veranderd zijn1 Bogarde: "Ik was de eerste weken op de goede weg. Het ging steeds beter. Spelen

Ajax Life (vanaf 1994) | 1994 | | pagina 28