ajaxlife SPARTELEN IN AJAX' l/fft/CEi/WIII/ED Tek$t: PETER wemelink i\ ff SXl\ f Ij f Erf Foto's: LOUIS VAN DE VUURST TOERISME TIPS Op dinsdag 25 oktober jongstleden werd op de velden achter het Ajax-sta- dion de eerste F-Day gehouden. Voet ballertjes die geboren zijn tussen I au gustus 1986 en 31 juli 1987 mochten op deze herfstdag hun voetbalkunsten ver tonen in de hoop de technische staf van Ajax van hun kunnen te overtuigen. Het was de eerste keer dat een dergelijke dag voor deze leeftijdscategorie werd georganiseerd. Het werd een daverend succes. "Het is een prachtig gezicht om die kleine drommels van zeven te zien voetballen", lacht Co Adriaanse. Leunend tegen het hek langs het veld werpt de directeur opleidin gen bij Ajax een blik op de lijst waarop de gegevens van de jongens staan. "Kijk eens naar die nummer acht", merkt Adriaanse op. "Dat is misschien een kanshebber." En inderdaad: Nadat het bleke voetballer tje alle schroom van zich heeft afgeschud, komt hij los. Behendig manoeuvreert hij over het natte kunstgras en eist allengs alle ballen op. Niemand krijgt de kans 'zijn' bal af te pakken. Zonder moeite passeert hij zijn tegenstanders in een kleine ruimte en rondt zijn actie met met een fraaie schuiver in het kleine doel af. Kortom: hij oogt als een echte Ajacied. De trotse ou- i ders leggen de bewegingen van hun zoon vast met een video-camera. De balverliefde jongen blijkt Michael Schoen van Purmerstein te zijn. Michael is één van de zeventig jongens die heeft gereageerd op een oproep voor de F-Day. Afgesproken was dat alléén jongens die in Amsterdam en omgeving wonen mochten meedoen. Zij zijn op dit moment tweedejaars F-junior. Tijdens de F-day kunnen zij, voorlopig voor even, effe in 's werelds bekendste kweekvij ver spartelen en zo hun kwaliteiten tonen aan de scouts van Ajax en de trainer van de E-l en E-2 junioren, Patrick Ladru. Het aantal F-junioren dat de wervingsdag bezocht stemt Ton Pronk, hoofd scouting, tevreden. "Het is de eerste keer dat wij een F-day hebben georganiseerd en dus is de opkomst van zeventig spelers een res pectabel aantal." leder jaar wil Ajax een nieuwe lichting E-ju- nioren aan de club toevoegen. Voor het sei zoen 1995-1996 zijn er zestien plaatsen vrij. Sinds twee jaar heeft de technische staf van Ajax voor een nieuwe aanpak van de instuifdagen gekozen. Ajax heeft een enor me aantrekkingskracht op kinderen, leder een wil er spelen, maar helaas is lang niet iedereen goed genoeg en komen dus ei genlijk 'voor niets' naar zo'n instuifdag. Pronk: "Om dat voetbaltoerisme wat in te dammen nemen we nu eerst contact op met de vereniging van zo'n spelertje en in formeren naar zijn kwaliteiten." Naast de F-day organiseert Ajax nog ande re talentendagen voor tweedejaars F-juni oren. De club benadert sinds 1990 elk jaar drie a vier clubs die zich in een straal van dertig kilometer rond Amsterdam bevin den, om een werving voor F-junioren te organiseren. Zo hield op 22 oktober Ajax een talentendag op de velden van Lisse, Hellesport en 't Gooi, alwaar de talenten jagers rondstruinden op zoek naar onbe vangen voetbalwild. Ze moesten in totaal honderd spelers bekijken en beoordelen. In het voorjaar van 1995 zal Ajax zijn laat ste wervingsdag van dit sezoen voor F-ju nioren organiseren. Daarna zal een voor selectie gemaakt worden, waaruit uitein delijk een voorlopige selectie van achttien spelers gemaakt wordt. Dat selecteren is een moeilijke opgave voor de technische staf. Om de keuzes te verge makkelijken heeft men een viertal criteria op papier gezet, waaraan de spelers moeten voldoen: Techniek, Inzicht, Persoonlijkheid en Snelheid, kortweg TIPS genoemd. Ton Pronk kijkt als hij een speler beoor deelt allereerst naar de balvaardigheid en snelheid. Die twee zijn namelijk héél be langrijk in het Ajax-systeem. Ook wordt gekeken of het spelertje zich brutaal ge noeg opstelt. Pronk: "Als een jongen zich afzondert van de rest van de groep, kan dat een aanleiding zijn om de kwaliteiten van diegene in twijfel te trekken." Ajax' geheim agent 007 geeft volmondig toe dat het moeilijk is om alléén via de TIPS-criteria een degelijke selectie te ma ken. "Intuïtie speelt óók een belangrijke rol bij het selecteren", zegt de oud-verde diger van Ajax en FC Utrecht. Tussen I960 en 1970 speelde Pronk 259 wedstrij den voor Ajax-I. Een belangrijke factor die een voetbalpres tatie kan beïnvloeden is de stress. Pronk: "De spanning die sommige jongens met zich meetorsen op een wervingsdag is enorm", stelt Pronk. "Om een totaalbeeld van een spelertje te krijgen, moet je hem dus een paar keer zien spelen en ook met hem praten." De spelers die uiteindelijk uitverkozen worden, starten reeds in mei 1995 met de voorbereiding op het nieuwe seizoen. De reden voor dit vroege aanvangstijd- stip is tekenend voor de kwaliteit en in tensiteit van een opleiding bij Ajax: Pa trick Ladu wil de nieuwe talenten zo vroeg mogelijk vertrouwd laten raken met het Ajax-systeem. Zodat u over tien jaar in dit blad misschien méér leest over Michael Schoen.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1994 | | pagina 27