AJAH.IFE Dikke zwarte wolken en plensbuien boven net Olympisch Sta dion, die woensdag de 14e september. Maar voor Ajax is het een 'zonnige' dag: AC Milan wordt met 2-0 verslagen. Voor één speler is het zelfs een avond om nooit te vergeten. In de 51e minuut wijst hij Ajax de weg richting overwinning. Met een bekeken steekballe tje speelt hij Ronald de Boer vrij voor keeper Rossi, met als gevolg 1-0. Patrick Kluivert is de naam, de jongste van alle 22 spelers op het veld. MARCO VAN BASTEN Op I juli werd de 1.87 meter lange aanvaller 18 jaar oud. Toen was hij nog A-junior. Nu, enkele maanden later, is Kluivert basisspeler tijdens Ajax' eerste optreden in de pres tigieuze Champions Leaque, nota bene tegen titelhouder en groot macht AC Milan. Een van de eerste reacties van de jonge Patrick Kluiv ert na afloop: "Heftig...!" Voor de start van de competitie pre senteerde technisch directeur Louis van Gaal een nieuwe godenzoon in het Ajax-rijk. De veelbelovende balkunstenaar Patrick Kluivert werd toegevoegd aan de A-selectie. Door diverse wisselingen in het elftal, kreeg de jonge Amsterdammer in de oefenperiode een kans in de basis als diepste spits. En de gretige Kluivert greep die kans met beide handen aan. Patrick deed wat hij 'op negen' moet te doen: scoren. Niet alleen tijdens de g oefenduels, maar ook tijdens de jjj eerste competitiewedstrijden. De grote stap van Coca-Cola naar o PTT-Telecompetitie en Champions League blijkt voor de nieuweling vooral snog weinig proble men op te leveren. "Ik word dan ook erg goed opgevan gen door mijn medespelers. Vooral de iets oudere en ervaren jongens doen dat goed. Het is mijn opdracht om zo goed mogelijk mijn best te doen, goed te luisteren en veel te leren. Uiter aard beschik ik ook over de noodzakelijke kwaliteiten, want anders zou Louis van Gaal mij niet se lecteren. Het is alleen de kunst om die kwaliteiten om te zetten in prestaties. Daarvoor moet je nu eenmaal hard werken. Maar als je in Ajax-I kan spelen, ben je vanzelf optimaal gemotiveerd. Ze ker als je dan ook nog uitkomt tegen AC Milan. Enkele maanden geleden kon ik daar alleen maar van dromen. Als het dan re aliteit wordt, moet je die kans grijpen", al dus de jonge Ajacied. Dat Patrick Kluivert zich schijnbaar moei teloos aanpast, is eigenlijk niet opmerke lijk. Want hij is het proto-type van de oer- Ajacied. Geboren en getogen in Amster dam, flair en bluf, technisch en snel, uit straling en stijl. Patrick is daarentegen ab soluut niet arrogant. Integendeel, hij is vriendelijk, gastvrij en loopt zeker niet naast zjn schoenen nu hij in het elitekorps van Van Gaal mag opdraven. Wat hem eveneens tot oer-Ajacied maakt is zijn jarenlange verblijf op Voorland, de naast De Meer gelegen 'Ajax Voetbal Hoge School'. Al op zevenjarige leeftijd werd het jonge talentje door Ajax weggeplukt bij amateurclub Schellingwoude. Vanaf de E-l doorliep hij elk jeugdelftal. Meer Ajax- gevoel kan een speler eigenlijk niet krijgen. "Bij Ajax leer je als jeugdvoetballer ontzettend veel. Ik heb daar gelukkig ge bruik van mogen maken. Zo wordt het zelfvertrouwen er al op jonge leeftijd inge pompt." Ook op straat - daar waar de talenten geboren worden - leerde hij voetballen. Op het pleintje in Amsterdam-Noord was het dag in dag uit pingelen geblazen met Edje (zijn jeugdvriendje Edgar Davids). En 's nachts dromen van het grote Ajax, dé club waar hij net als alle an dere jongens wil gaan voetballen, 's Nachts sliep hij onder een Ajax- dekbed. Zijn grote idool was Frank Rijkaard. Nu staat hij met Frankie op het hoofdveld van De Meer. En slaapt hij nog altijd onder een Ajax-dekbed. Een jongensdroom is uitgekomen. De supporters verwachten heel veel van hem, misschien té veel in dit vroege stadium. "Binnen enkele jaren de beste speler op de Nederlandse velden", zo valt op de tribunes te beluisteren. De immer kritische aan hang noemt hem zelfs al de 'nieuwe Marco van Basten'. Ga er als 18-jarige maar aanstaan om al die hoge verwachtingen waar te maken. Dit zal omgetwijfeld een grote last op zijn schouders leggen. Kluivert: "Ik probeer natuurlijk zo gewoon mo gelijk te blijven. Je moet gewoon de rust bewaren en je niet het hoofd op hol laten brengen. Nu heb ik daar gelukkig ook niet zoveel last van, om dat ik nuchter van aard ben. Ik weet wel wat het gevaar is als je met je hoofd in de wolken gaat lopen. Nee hoor, ik blijf lekker mezelf en ga geen rare dingen doen. Trouwens, dan roepen ze je bij Ajax wel tot de orde." Patrick Kluivert is er zich terdege van bewust dat zijn opwachting in Ajax-I deze zomer aan een zijden draadje hing. De Amsterdamse top-club was met nog enkele andere clubs in de slag om ene Ronaldo Luis Nazario de Lima. Zoals be kend werd deze slag gewonnen door naaste concurrent PSV. De Braziliaan ging voor vele miljoenen naar Eindhoven. "Gelukkig," zegt Patrick. "Ik ben wellicht de enige die blij is dat het Ajax niet lukte om Ronaldo binnen te halen. Want anders zou ik zeer waarschijnlijk mijn kans niet gekregen hebben." Kluivert zal zich dit seizoen niet laten verleiden tot het wedstrijdje 'Wie is de beste, Kluivert of Ronaldo?'. "Ik zal gewoon spelen zoals ik volgens de trainer moet spelen. Ik richt me op het teambe- lang en niet op Ronaldo. Uiteraard heb ik er niets op tegen als ik meer zal scoren dan de PSV'er. Ronaldo heeft al de bij naam 'doelpuntenmachine'. Als ik hem die kan afpakken, nou graag."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1994 | | pagina 7