LIFE hoek a Ook Regilio Tuur komt in het repertiore voor der de vernieling in wordt gespeeld door zijn vroegere, jonge pupillen. Eén daarvan, de negentienjarige Marco van Basten, scoort driemaal en na zijn laatste goal (8- 2) weet hij het ook niet meer. Na het wonderschone 'stiffie' over Joop Hiele, be gint het kind in Van Basten maar wat te huppelen, niet wetend wat te doen. Hier zien we een toekomstig topscorer, die nog moet werken aan zijn perfecte juich. - HET STANDBEELD (Piet Keizer, Feyenoord-Ajax 1-5, 15-4-1972) In dat seizoen won Ajax alles wat er maar te winnen viel (kampioenschap, KNVB-be- ker. Europacup ISupercup, wereldcup), en dat was voor de artiesten in kwestie soms ook wat te veel. Op een warme len te-avond speelde Ajax in de Kuip rivaal Fe- yenoord helemaal weg. En nadat Piet Kei zer, na wéér een oogstelende combinatie met johan Cruijff, voor 1-5 had gezorgd, bleef hij enkele seconden stokstijf staan. Zijn medespelers hielden gepaste afstand. Want: Piet wist het niet meer. Moet na zo veel schoonheid nog gejuicht worden? De actie, de goal en juich waren hier tot één perfect moment samengesmolten. Mooier kon het niet. En dat verleidde tovenaar Keizer tot het ter plekke oprichten van een standbeeld van Ajax-vlees en bloed. - DE SLALOM (Jesper Olsen, Feyen- oord-Ajax 2-2, 28-11-1982) Slechts drie seizoenen mochten we genie ten van Jesper Olsen in een Ajax-shirt. Maar in die korte tijd wist 'de Vlo' het pu bliek geregeld in vervoering te brengen met zijn onnavolgbare dribbels. In de Kuip maakte hij zijn mooiste. Vanaf Jf de middenlijn slalomde hij langs vier Feyenoord-verdedigers, waarna doelman joop Hiele ook nog eens voorbij werd gelopen, jes- per gleed vervol gens de bal in het net, maar nog was de slalom niet afgelopen. Een dolenthousiaste Ge- raid Vanenburg, die Olsen wilde komen fe liciteren, werd door Olsen met een perfecte lichaamsbeweging van zich afgeschud. Vanenburg viel hierbij om; Olsen had zijn slalom een passend vervolg gegeven in de juich. - DE TONG (John van 't Schip, Ajax- FC Den Haag 1-0, 24-4-1990) Ja, dat was lachen in het seizoen '89-'90. Op het programmaboekje van Ajax prijkte iedere keer een foto van een juichende Van 't Schip en dat terwijl de technicus bij na nooit scoort. Toch maakte de rechts buiten dat kampioensseizoen enkele be langrijke goals. Tegen Den Haag lobde hij de bal met zijn linkerbeen vanaf 25 meter in het doel: één van de mooiste doelpun ten uit de Ajax-geschiedenis. Verbaasd en opgetogen over zijn treffer stak Van 't Schip eerst zijn handen omhoog, waarna Ajax' aanvoerder zijn tong uitstak. "Ik weet niet precies hoe ik moet juichen", verklaarde hij later, maar 'De Tong' was net zo uniek als het (te vaak onderschatte) talent van Van 't Schip. - DE AANRANDING (John Van 't Schip, Real Zaragoza-Ajax 2-3, 8-4- 1987) Het voetbalwereldje is een bekrompen mannenwereldje, waarin de meeste be trokkenen zich stoer en sterk (moeten) voordoen. De eerste homoseksuele voet baller moet zich nog bekend maken en het gezang van de Ajax-supporters ('Hij is een transseksueel') richting tegenstanders met een paardestaart getuigt ook al niet van veel humor en ruimdenkendheid. En dat terwijl Van 't Schip en Van Basten elkaar ooit op een natte woensdag- avond in Spanje de liefde hadden verklaard. Na- dat Johnny jjP van AS Roma tegen AC Milan zien scoren. Na zijn doelpunt liep Peiro naar de rand van het veld en hief voor de tribunes enige momenten de armen omhoog; het feestje werd als het ware samen met de suppor ters gevierd. Swart vond dit mooi, droom de er 's nachts over en bewees de dag erna dat dromen niet altijd bedrog zijn: hij imi teerde de Italiaanse act. Stefan Pettersson perfectioneerde later deze beschaafde en sympathieke juich. "Ik zoek graag contact met de supporters; het is ook hun feestje. Dus ga ik met een of twee handen omhoog voor de tribunes staan, aldus de Zweed." - DE VOGEL (Bryan Roy, Ajax-FC Twente 4-0, 4-2-1990) Was het nou een mislukte voorzet of een perfecte boogbal? Roy zelf was er zelf jg ook onduidelijk over, alhoewel zijn ondeugende lachje na zijn trap vanaf links in de uiterste Bosman op aangeven van Van Basten had gescoord, greep Van 't Schip Van Basten bij zijn bal len, kneep erin en fluisterde hem in het oor: "ik hou van je." - HIEP HIEP HOERA! (Henk Groot, Volendam-Ajax 4-5, 9-9-1962) Tegenwoordig is vroeger alles ouderwets en het gejuich van de Ajax-familie was meer dan dertig jaar geleden van een inne mende braafheid. Supporters gooiden hun hoedje in de lucht en spelers sprongen on wennig op en weer. En na afloop werden ze door die dekselse fans op de schouders genomen. - DE IMITATIE (Sjaak Swart, Ajax- NAC 2-1, 9-i 1-1969) Binnen vijf minuten boog Swart een achter stand om in een voorsprong en liet een droom werkelijkheid worden: de dag er voor had Swart namelijk op televisie Peiro op een voorzet wees. iB Maar wat de bedoeling ook was: de treffer was won derschoon en de imitatie erna van een vliegend vogel tje perfect. En dat laatste deed Roy in ieder geval be wust: even een moment de aardse werkelijkheid ontvluch- - DE AANGEBRANDE HANDEN (Dennis Berg- W kamp, Feyenoord-Ajax 0-1 1-4-1990) W Niet ieder stiftballetje is raak onder- vond Bergkamp, toen hij oog in oog met Hiele stond, maar toen de rebound wél zat, rende Bergkamp al wapperend met de handen weg, waarbij hij wat oer- kreten ('ooooaaaaaoohhhhh') uitstootte: Dennis had bijna zijn handen verbrand aan deze kans.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1994 | | pagina 22