TERUGVAL? dagen voor de eerste training uit de ge plande groep van zestien nog Stanley Men zo. „De doelman van het tweede heb ik doorgesluisd, want we hadden ineens met een keepersprobleem te maken. Ik heb PSV de gevolgde handelwijze dan ook kwa lijk genomen. Wij kregen de zwarte Piet toespeeld, maar die club betaalt voor de transfer nu het zelfde bedrag als dat Ajax vier maanden eerder ook al vroeg. De ver eniging had Menzo wel aan zijn contract kunnen houden. Ajax kiest echter voor een sociaal beleid, zoals dat ook het geval was met Peter Larson, Jan Wouters en Stefan Pettersson. Dat bezorgt de club een positief beeld naar buiten toe. Alleen nu hebben alle kandidaatkeepers al elders getekend. De vervanger van Menzo moet toch een volwaardige tweede doelman zijn, die zo inzetbaar is." Belangrijke vraag voor de technische staf van Ajax is natuurlijk hoe de internationals de in de Verenigde Staten opgelopen gees telijke en lichamelijke inspanningen ver werken. Louis van Gaal haalt kennis daaro ver van buiten. „Medische wetenschappers zeggen dat er onherroepelijk een terugval zal volgen. Als de energievoorraad is uitge put, ben je nu eenmaal meer ontvankelijk voor vermoeidheid en blessures. Het li chaam kan veel hebben, maar het gaat om de geest. Belangrijk is in de beginperiode de verhouding tussen rust en arbeid. Bij ons kregen de spelers na het WK drie we ken vakantie, dat is meer dan bij welke topclub in Europa dan ook. Het is daarbij natuurlijk een voordeel dat de kern van het elftal in tact blijft." „In zijn algemeenheid betalen de verenigin gen tol voor de belasting van de interna tionals. De voordelen van deelname aan een WK zijn voor de clubs maar nietig. Onze voorbereiding verliep nu moeilijk, terwijl dit toch weer een belangrijk sei zoen wordt. Alle ogen zijn op kwatta ge richt. We zijn bijvoorbeeld als tweede ge plaatst in de Champions League." Voor de supporters mag een koppeling aan AC Milan en wellicht Glasgow Rangers een droom zijn, Louis van Gaal plaatst bij de deelname aan het toernooi zo zijn kanttekeningen. De 'kampioenenpoule' noemde hij na de verovering van de titel in de wedstrijd tegen Heerenveen een 'com mercieel gedrocht'. Daar neemt hij nu nog geen woord van terug. „De deelnemers aan de Europa Cup II en III zijn nu ver plicht uit te wijken naar de dinsdag of don derdag als speeldag. Ajax kan door de voorschriften van de UEFA niet alle com merciële mogelijkheden benutten tijdens

Ajax Life (vanaf 1994) | 1994 | | pagina 9