TEGEN AC MILAN' AJA31IFE BUITENSPELREGEL KWALITEIT WK Ontspannen zit Louis van Gaal onderuit in zijn tuin in Avenhorn. Hij is net een weekje terug uit Ameri ka. De Ajax-trainer was daar op uitnodiging van de hoofdsponsor van Oranje, Nationale Nederlan den, en hield daar enkele lezin gen voor relaties van het verze keringsbedrijf. Uiteraard volgde hij het WK en Oranje. Inmiddels zitten de eerste twee trainings- dagen er bij Ajax al weer op en is de voorbereiding voor het nieu we seizoen in volle gang. DOOR HANS HENROTTE EN GILBERTO CALCIO Een ideaal moment om even terug te blik ken en vooruit te kijken. Over het WK; over de nieuwe buitenspelregel die volgens Van Gaal eerder in het nadeel is van de aanvallend ingestelde ploeg; over de fysieke inspanningen en de daardoor mogelijke verbruikte energievoorraden; over de pres taties van de Ajacieden in Amerika, over het hoogte- en dieptepunt van het toer nooi. En er wordt vooruit geblikt; naar de confrontatie met AC Milan in de Cham pions League in september; over de jacht op een schutter, een opvolger van Stanley Menzo en over de invulling van de '6'. „Over die lezingen is hier nogal wat com motie ontstaan. Bij die lezingen was geen pers aanwezig. Dat hadden we bewust ge daan, want het belang van een journalist op een WK is heel wat anders dan het be lang van Louis van Gaal of van het Neder lands elftal. Tijdens die lezingen gaf ik bij voorbeeld aan hoe een coach tot het Ne derlands elftal komt en dan in het bijzon der hoe Dick Advocaat dat heeft gedaan. Hoe de KNVB tot de aanstelling van een bondscoach komt, maar uiteraard ook over de wedstrijden van het Nederlands team. Sommige journalisten probeerden via via toch wat los te krijgen en maakten daar vervolgens een verhaal van. Dat noem ik gewoon riooljournalistiek. De bondscoach en de spelers maakten zich daar overigens niet zo druk over en het waaide gelukkig ook weer snel over." „Kijk, iedereen mag natuurlijk een mening hebben over het Nederlands elftal, maar niet de coach van Ajax. leder woord wat je zegt kan verstrekkende gevolgen heb ben. En dat probeer ik te vermijden. Er is maar één coach verantwoordelijk, en dat is in Nederland Advocaat. Je ziet dat in Duitsland waar Beckenbauer van te voren zei dat Duitsland wel even kampioen wordt. Je vergroot daardoor de druk op diegenen die die prestatie moeten leveren. En hij kon het makkelijk zeggen, hij heeft ze tenslotte vier jaar terug wereldkampi oen gemaakt, dus het was ter meerdere eer en glorie van de heer Beckenbauer zelf." Over het WK zelf wil Louis van Gaal ui teraard zijn mening wel kwijt, maar erg wild is hij niet. „Veel nieuws onder de zon was er niet. Die buitenspelregel ben ik niet zo enthousiast over. Die regel is nade lig voor aanvallend ingestelde ploegen, ter wijl de hoge heren van de FIFA dat juist andersom dachten. Er wordt gemakkelij ker omgesprongen met die regel. Er zal dus minder op buitenspel worden ge speeld. Verdedigend ingestelde ploegen, met een laatste man achter de verdediging en die toch al met veel mensen achter de bal spelen, hebben minder nadeel dan aan vallend ingestelde ploegen, waar de libero voor de verdediging speelt. Overigens heb ik dat laatste maar weinig gezien. Maar ook Ajax zal daar nu mee te maken gaan krijgen. De terugspeelregel heeft wel veel voor deel opgeleverd. Die regel heeft heel wat teweeg gebracht. Er is minder oponthoud, en het feit dat je minder terug kan spelen wil zeggen dat je meer vooruit moet spe len. Dat maakt het spel zeker aantrekkelij ker. Ajax heeft daar trouwens vanaf het eerste moment veel voordeel uit gehaald, zowel verdedigend als aanvallend. Als je daarentegen de Italiaanse keepers bijvoor beeld ziet, die trappen de bal alleen maar zover mogelijk weg. Op het WK was Campos van Mexico één van de weinige die wel voetballende oplossingen probeer de te bedenken, maar hij ging soms weer te ver. Ajax heeft keepers, door Frans Hoek, altijd al opgeleid in die richting. Van laag tot hoog. Of het drie-puntensysteem zoveel invloed op de Nederlandse competitie zal hebben geloof ik niet. Een speler gaat heus niet harder lopen omdat hij dan drie punten krijgt. Ik vind dat ver gezocht. Een over winning blijft een overwinning, met twee of drie punten. Maar ze zullen het wel be cijferd hebben dat het voordeel oplevert." Over de kwaliteit van het vertoonde spel in Amerika raakt Van Gaal niet bijster op gewonden. „Nee, niet echt. De meesten hadden allemaal acht, negen of tien man achter de bal. Dat noem ik niet positief. Brazilië was de enige met maar vijf spelers achter de bal. En Ajax speelt altijd met drie man achter de bal. Dat is ook het risi co wat wij nemen. Niettemin was het leu ker dan vier jaar terug in Italië. Maar dat heeft te maken met de uitvoering. Welis waar veel mensen achter de bal, maar wel een snelle omschakeling van balverlies naar balbezit. Daardoor werd het een ho ger tempo, en daardoor was het attractie ver. En wellicht heeft de terugspeelregel daar ook wel aan bijgedragen. In Italië was het alle wedstrijden worstelen geblazen, maar toen we in Amerika de kwartfinale voorbij waren, werd het trouwens ook wel een drama, hoor. Zelfs Brazilië heeft een bijstelling gedaan door Rai eruit te ha len, voor een meer verdedigend ingestelde speler als Mazinho. Maar hoewel ze ook met maar twee spitsen speelden, vond ik Brazilië veruit de beste ploeg. Het vervelendste wat ik gezien heb was de wedstrijd Roemenië - Zweden in de

Ajax Life (vanaf 1994) | 1994 | | pagina 7