ajaxlife HONDERDDUIZEND EXEMPLAREN UITFLUITEN VERBODEN FLATGEBOUW In het dan nog niet uitgebreide Olympisch Stadion staan in 1932 Nederland en België tegenover elkaar. Pas in 1937 wordt de toeschouwerscapaciteit vergroot van 31.600 naar boven de 60.000. Jeroen Kleijne Tijs Tummers, Architectuur aan de zijlijn. Stadions en tribunes in Nederland (Uitgeverij D'Arts). Paperback: f 39,50. Gebonden: 49,50. mee te geven. Stadion Amsterdam wordt dus geen onpersoonlijk gebouw waar Ajax eens in de veertien dagen langskomt." Tijs Tummers is in Nederland eigenlijk de eerste die zich verdiept heeft in de archi tectuur van stadions. Buitenlandse voor beelden heeft hij wel in zijn boekenkast. Zijn Engelse collega en vriend Simon Inglis schreef het zeer uitgebreide The football grounds of England and Waleswaarvan in Engeland meer dan honderdduizend exem plaren over de toonbank gingen. En ruim tweehonderd gulden kost. 1990 Stadi in Italia (full colour!) van Silvio San Pietro en Matteo Vercelloni. "De belangstelling voor stadionarchitectuur is in die landen ge woon veel groter." De Neerlandicus bezit verder een grote collectie historische ansichtkaarten met af beeldingen van stadions. "Het was erg moeilijk om informatie en illustraties voor mijn boek te verzamelen. Ansichtkaarten zijn vaak de enige vorm van beeldmateriaal. Vitesse had bijvoorbeeld niet eens een foto van Monnikenhuizen in de originele staat. Een gunstige uitzondering is Sparta: daar bewaren ze alles. Bij de meeste clubs weten ze echter weinig van de eigen geschiedenis." Het gedrag in de stadions tijdens de eerste decennia van deze eeuw is niet te vergelij ken met de gedragingen van de voetbal supporter van vandaag. Een bord aan het Tijdens de Olympische Spelen van 1928 worden Het Stadion en het Olympisch Stadion nog naast elkaar gebruikt. Een jaar later wordt Het Stadion gesloopt. in 1929 gesloopte Stadion in Amsterdam liet zien wat er toen van een beschaafde toeschouwer verwacht werd. Het uitfluiten of honen van scheidsrechters, grensrechters en spelers is ten strengste verboden. Zij die zich hieraan schuldig maken zullen van het terrein verwijderd worden. De moderne voetbalfan mag uitfluiten wie hij wil, maar de kwaliteit van veel stadions is sinds 1929 eigenlijk niet echt verbeterd, meent Tummers. "Zestig gulden betalen voor een interlandkaartje en dan in de re gen zitten, niet naar een behoorlijke wc kunnen gaan. Ik heb zelf nooit moeilijk ge daan over die ontberingen, maar als je ie mand meeneemt die niet zo vaak naar het stadion gaat, besef je hoe belachelijk dat eigenlijk is." Hij is daarom blij met de komst van mo derne stadions als het Philips-stadion, de gerenoveerde Kuip én Stadion Amster dam. "Als alles rondom de wedstrijd goed geregeld is, hangt de tevredenheid van de toeschouwer niet meer alleen af van het voetbal en accepteert hij een verloren of slechte wedstrijd makkelijker." De schrijver is erg benieuwd hoe het sta dion in Zuid-Oost er uit gaat zien. "De te keningen zeggen niet alles. Bepaalde de tails zijn nog niet precies ingevuld, maar zullen wel het uiterlijk mede bepalen. Het is sowieso moeilijk om je er een voorstel ling van te maken. De afmetingen van het stadion zijn ongelooflijk: je kunt er een flatgebouw van vijftien verdiepingen in zet ten. Gedurende de bouw ga ik zeker af en toe een kijkje nemen." In de inleiding van zijn boek zegt Tummers dat Nederland een aantal belangrijke bij dragen heeft geleverd aan de ontwikkeling van de stadionbouw. Stadion Amsterdam past volgens hem zeker in die traditie. "Het is geweldig dat het stadion als eerste in Europa een schuifdak krijgt. Alle Euro pese landen zullen hier met grote ogen naar kijken."

Ajax Life (vanaf 1994) | 1994 | | pagina 45