AJA4IFE GEZELSCHAP STEUN ZWAAR 8 kampioenschap. Zo zie ik het. Bij Ajax leer ik ook. Heel veel zelfs. Vooral tactisch, maar ook andere dingen. Zoals het passen van een bal. Normaal deed ik dat zo." Zijn hand tekent een flinke boog in de lucht. „Nu heb ik geleerd dat anders te doen. Harder en strakker." Vlak en kaarsrecht scheert zijn hand nu over het tafeltje. „En zo steek ik van alles op. Van de trainer, maar ook van de andere spelers." Finidi heeft er inmiddels een jaar opzitten als Ajacied. Hij is zich redelijk in Amster dam gaan thuisvoelen, mede doordat hij later in het seizoen gezelschap kreeg van zijn landgenoot Nwanko Kanu. De tussen tijdse komst van de jonge spits was voor Finidi erg prettig. „Het is fijn als er iemand uitje eigen land in je omgeving is. Kanu en ik trekken regelmatig met elkaar op, ko men bij elkaar thuis, eten soms samen." Fi nidi voelt zich een beetje verantwoordelijk voor zijn jonge landgenoot. Erkent dat ook. „Ik zorg een beetje voor hem tijdens trainingen bij voorbeeld. Vertel 'm wat hij moet doen als hij een oefening niet snapt, leg uit wat Van Gaal van hem wil. Dat soort dingen weet ik ai. Ik was toch eer der bij Ajax dan hij. En Kanu pikt het goed op. Hij leert snel. En ze mogen hem graag." Dat laatste geldt zeker ook voor Finidi zelf. Hij is niet alleen populair binnen de spelersgroep, maar ook bij de supporters. De Afrikaan stelt het enthousiasme van het Amsterdamse publiek zeer op prijs. Zegt dat hij er zelfs beter van gaat spelen. „Als de fans je waarderen, geeft dat een goed gevoel. Maar ik denk ook dat je hun waardering moet verdienen. Ajax moet al tijd winnen, maar ook goed spelen. Als dat lukt en je daar als speler je steentje aan bijdraagt, vinden de fans het prachtig." Finidi is ook niet te beroerd om op zijn beurt z'n waardering voor het publiek te tonen. Want het is opmerkelijk, en soms zelfs een beetje komisch hoe de Nigeriaan bij elke hoekschop die hij neemt het ge zang van het publiek beantwoord. Finidi schiet in de lach. „Dat is het contact met de fans", zegt hij vervolgens. „Je moet de mensen laten zien dat zij ook belangrijk zijn voor de spelers, dat je hun steun waardeert. Dat geeft de fans ook een goed gevoel." Kanu stond eigenlijk pas voor het eerst in het middelpunt van de belangstelling tij dens de wedstrijd tegen NAC. Een afgela den Meer bejubelde de spits na zijn weer galoze treffer. Hij vond het prachtig. „Ik had zoiets nog nooit meegemaakt. Sup porters die gewoon de naam van een spe ler roepen. In Nigeria gebeurt dat zelden. Daar heb je alleen de drums, die van het begin tot het eind door het stadion klin ken." Maar die drums, zegt hij, hebben een soortgelijk effect op de spelers. „Het rit me zweept de spelers op, maakt dat ze tot meer in staat zijn. Belangrijk. Ook straks in Amerika. Ik hoop dat de Nigeriaanse fans daar heel vaak en heel lang op hun drums kunnen slaan." In Nigeria, gaat Finidi verder, was toch al les heel anders dan in Nederland. De ma nier van leven, maar ook de manier van trainen en spelen. Finidi: „Zeker in het be gin was het moeilijk. Ik heb heel veel moe ten leren. Maar ik moet zeggen dat de spe lers me heel goed hebben geholpen. Ik werd echt gesteund, meteen opgenomen in de groep. Ook in het begin van het sei zoen, toen het nog helemaal niet zeker was dat ik bij Ajax zou komen. Ik moest me eerst bewijzen. En dat was me zeker niet gelukt als de andere spelers me niet zo hadden gesteund. Daarvoor ben ik ze nog dankbaar." Finidi kijkt wat om zich heen, rekt zich uit en koestert zich even in het flauwe zonne tje. Hij kijkt bedachtzaam, lijkt de juiste woorden te zoeken. „Eigenlijk", zegt hij dan, „heb ik geluk gehad. Ik bedoel, Ajax is een topclub. Daar speel je niet zomaar. Ajax heeft bekende spelers voortgebracht. Bergkamp, Winter. Jongens die ik bewon der. Als je dan als nieuwkomer een plaats wilt afdwingen, is dat heel moeilijk. Maar je wilt toch spelen, daar kom je voor. Ik heb het geluk gehad dat ik door omstan digheden een kans heb gekregen en die ook heb benut. We hebben een heel goed seizoen gespeeld, veel gewonnen, en daar heb ik ook aan meegewerkt. Daar ben ik blij mee." De pijnlijke nederlaag in Parma maakte Fi nidi niet mee. Hij verbleef in die periode met de Nigeriaanse selectie in Tunesië en kon niet naar Italië komen voor het Euro pacup-duel. „Sommige spelers, zoals Oko- cha van Frankfurt, gingen wel terug. Maar ik kon niet. Problemen met het visum. An ders had ik graag naar Parma gegaan. Mis schien had het toch iets uitgemaakt als ik er bij was geweest. Maar dat zullen we nooit weten." Het nieuws van de uitscha keling kwam hard aan bij Finidi. feit bad about it, het deed pijn. Ik had willen spelen. Winnen. De finale halen. De trainer had me nodig en ik was er niet. Dat is nooit leuk. Maar uiteindelijk hebben we nog een prijs gehaald. De landstitel. Dat was een hele troost." Het WK maakt het seizoen lang en zwaar voor alle spelers die naar Amerika gaan. Ook voor Finidi en Kanu. „Tough", geeft Finidi toe. „Zwaar. Zeker ook omdat we tussendoor nog de Africa Cup hebben ge speeld. Normaal gesproken hadden we na de Africa Cup de competitie afgemaakt en waren dan op vakantie gegaan. Nu loopt het anders. We gaan nog naar de World Cup. En daar heb ik alles voor over, ook al is het moeilijk en zwaar. Ik vind het een grote eer deel uit maken van het eerste Nigeriaanse elftal dat naar een WK gaat." Finidi was de man die Nigeria uiteindelijk naar Amerika schopte. In de beslissende wedstrijd in en tegen Tunesië tekende hij voor de enige treffer. Hij vindt het leuk, maar niet meer dan dat. Doelpunten, laat hij weten, zeggen hem niet zo veel. „Sco ren is mooi, maar het is net zo mooi als je een medespeler laat scoren." Dat typeert Finidi, die zich ook in het afgelopen sei zoen bij Ajax heeft ontpopt als een onzelf zuchtige speler. „Dat wil ik niet zeggen", weerlegt hij. „Ik wil gewoon winnen, wil dat m'n ploeg wint. Heb een hekel aan

Ajax Life (vanaf 1994) | 1994 | | pagina 8