LIEGEN NAAR AMERIKA ajahife Zes weken op het nationaal sportcentrum Papendal. De ideale manier om tot rust te komen, zou je zeggen. Finidi Ge orge lacht een beetje smalend. Rust, de Ajacied heeft er nog niet veel van gemerkt sinds hij met de selectie van Nigeria zijn intrek nam in het in de bossen bij Arnhem ver scholen liggende walhalla voor sporters. De zes weken vindt hij 'way too long' en eigenlijk is hij al leen maar vermoeider geworden. De trainingen zijn intensief en, merkt Finidi op, vooral veel te vroeg. AFRICA CUP POPULAIR DOOR CLAUDIO CANASTA FOTO: LOUIS V.D. VUURST „Om half zeven moet ik opstaan, omdat de eerste training al om zeven uur begint. Dat is niks voor mij. Ik heb rust nodig, vooral 's ochtends, want ik ben niet het type dat vroeg naar bed gaat. Maar die rust krijg ik niet. Ook niet van een mid dagdutje. Ik kan niet zomaar even gaan lig gen en slapen." Het middagdutje van Finidi George komt er ook dit keer niet van. Ook Nwanko Kanu moet z'n rust even laten schieten. De boomlange spits kijkt een beetje te leurgesteld, maar vertelt even later hon derduit. Finidi en Kanu, de Super Eagles van Ajax, vliegen naar het WK in Amerika. En daar zijn ze maar wat trots op. De Am sterdamse Nigerianen praten over de eindstrijd in de Verenigde Staten, over hun kansen op de wereldtitel, en natuurlijk over Ajax. Finidi George klaagt nog even over z'n vermoeidheid en over zijn stijve spieren. Hij wrijft eens over zijn schouders en ar men. „Krachttraining", verklaart Finidi. Leuk vindt-ie het niet, maar hij weet waar voor de inspanningen zijn. „Als we het goed willen doen in Amerika, moeten we nu heel hard trainen. Dan kunnen we mis schien iets bereiken. Zoals Kameroen." Kameroen. De Afrikaanse staat die tijdens het vorige WK in Italië de voetbalwereld versteld deed staan door onder aanvoe ring van de veteraan Roger Milla de kwart finales te halen. Kameroen is inmiddels het voorbeeld voor de andere voetballers van het continent in opkomst. „Kameroen heeft het heel goed gedaan", weet Finidi, „maar wij moeten proberen het beter te doen. De halve finales halen. Dat zal niet makkelijk zijn, maar we hebben een goede ploeg met betere spelers dan Kameroen destijds. But we have to work as one, moe ten een eenheid vormen en positief den ken." Nigeria deed recent nog ervaring op in een groot toernooi, de strijd om de Africa Cup. De ploeg van Finidi en Kanu, die toen nog geen deel uitmaakte van de selectie van trainer Clemens Westerhof, won het evenement. Leuk, maar geen voorbode van nieuw succes, denkt Finidi. „Natuurlijk waren we blij met met het winnen van de Africa Cup, maar nu gaat om de World Cup, dat is iets heel anders. De hele we reld kijkt toe, de sterkste ploegen spelen in Amerika. Er wordt ook heel anders ge voetbald dan in Afrika. De Afrikaanse ma nier van voetballen is simpel. Een speler krijgt de bal en probeert dan iets gewel digs te doen. Leuk, maar in Amerika werkt dat niet. Dan is er meer nodig. Vooral tac tisch. En Nigeria heeft het voordeel dat veel spelers uitkomen voor Europese clubs. Daar hebben ze op dat gebied veel geleerd." Tijdens het toernooi om de Africa Cup kwam Finidi niet veel aan spelen toe. Een enkele basisplaats en een handjevol inval beurten waren het deel van de Ajacied. Of hij in Amerika vaker speelt, weet Finidi niet. „Het hangt helemaal van de trainer af. Hij stelt de ploeg samen. En de tactiek. Dat scheelt ook. Nigeria speelt vaak met twee spitsen, Yekini en Amokachi. Dan is er voor mij als rechterspits geen plaats. En ik kan ook wel op het middenveld spelen, maar ik vind mezelf beter als rechterspits." Nwanko Kanu was niet eens geselecteerd voor de Africa Cup. Een flinke teleurstel ling voor de spits. Tijdens de kwalificatie reeks had hij immers wel eens deel uitge maakt van Westerhofs keurkorps. Hij slik te de bittere pil snel. Weet er nu zelfs de positieve kant van te zien. „Als ik bij de Nigeriaanse selectie had gezeten, had ik niet zo regelmatig en goed voor Ajax kun nen spelen." Kanu grijnst bescheiden. „Veel wedstrijden waren dat ook niet, maar ik denk dat ik goed heb gespeeld. Zelf ben ik wel tevreden." Kanu's hoogtepunt in de Amsterdamse hoofdmacht was zonder twijfel de fantasti sche vierde goal tegen NAC. Hij maakte zich daarmee in een klap populair bij de Amsterdamse aanhang. „Een goed doel punt, maar zo maak ik ze eigenlijk altijd", vertelt hij met een stalen gezicht. „Dat is mijn manier van voetballen. En ik hoop dat nog vaak bij Ajax te kunnen laten zien." Kanu's hernieuwde uitverkiezing voor de Nigeriaanse selectie heeft veel te maken met het feit dat hij inmiddels bij Ajax speelt. „Trainer Westerhof komt toch re gelmatig op vakantie naar Nederland en dan komt hij ook bij Ajax kijken. Hij blijft goed op de hoogte van mijn prestaties en ziet misschien ook dat ik vooruit ga. Ik denk dat ik daarom nu weer geselecteerd ben voor het nationale team." En Kanu zegt er eigenlijk op te rekenen dat hij ook daadwerkelijk speelt in Ameri ka. Dat getuigt van zelfvertrouwen, zeker omdat hij dan een inmiddels befaamde spits als Yekini uit de ploeg moet houden. „Ik kan de strijd aan met Yekini", zegt Kanu zelfbewust. „Zoals ik de strijd kan aangaan met iedereen. Bij Nigeria, maar ook bij Ajax." Hij is er in ieder geval trots op een eind- toernooi om de wereldtitel te mogen meemaken. Zeker gezien z'n leeftijd, want Kanu is met zijn zeventien jaar wellicht de jongste speler tijdens het WK. „Ik ben jong, dat is waar. Maar ik kan alleen maar leren. Alles wat ik nu leer, kan ik over vier jaar gebruiken bij het volgende wereld-

Ajax Life (vanaf 1994) | 1994 | | pagina 7