DE VOETBALTEM EEN STUKJE STADION ajajufe 9 SPORTMINDED BOUWEN aste Hans Eckhart, projectleider bij Haitsma Beton. DE BOUWMETHODE De contouren van Stadion Amsterdam worden lang zamerhand zichtbaar. De fabriek van Haitsma Beton in het Friese Kootstertille draait momen teel op volle toeren om ervoor te zorgen dat de montage van tribu ne-elementen voor één rond bouw deel in augustus kan beginnen. 'In november staat daar ineens een stukje stadion', zegt een enthousi- Stadion Amsterdam is voor Haitsma niet zomaar een project. Hans Kollau: 'Als je zelf sportminded ben, zoals ik, ben je toch wel in je nopjes met zo'n opdracht.' Hans Eckhart: 'Het stadion heeft een bijzondere uitstraling, die natuurlijk ook verbonden is met de naam van Ajax.' Eckharts interesse voor voetbal beperkt zich tot internationale wedstrijden. Hans Kollau is als geboren Tilburger een fervent aanhanger van Willem II, maar... 'Daar naast ben ik ook fan van Ajax. Hun manier van voetballen is frivool, vernieuwend en aanvallend. Eigenlijk een beetje hetzelfde concept als ons bedrijf.' Jeroen Kleijne „Bij het ontwerp van Stadion Amsterdam is de montage als uitgangspunt genomen. Je moet het zien als een soort legosys teem waarbij alle blokjes in elkaar moeten passen", aldus Hans Kollau, directeur commercie van Haitsma. De 'blokjes' zijn in dit geval tribune-elementen (twee tre den hoog en maximaal 25 meter lang) en betonnen spanten, die de tribune onder steunen. De dertienhonderd tribune-delen en twee honderd spanten komen kant-en-klaar uit de fabriek rollen en heten daarom 'prefab'. Ze worden niet alleen geproduceerd in de eigen fabriek in het Friese Kootstertille, maar ook bij een betonproducent in Mep- pel. Eckhart: „Voor dit soort grote projec ten besteden we een deel van het werk uit. In totaal gaat het namelijk om vijftiendui zend kuub beton. Als we alles zelf zouden produceren, zouden we andere klanten nee moeten verkopen." Van Seumeren, een onderaannemer van Haitsma, start begin augustus met de montage van één rond bouwdeel (een van de korte zijden van het stadion). In no vember is die eerste klus geklaard. De projectleider: 'Ineens staat daar een stukje stadion.' De directeur commercie: 'Dan gaat het pas echt leven bij iedereen.' Het geheim van deze snelle bouwmethode schuilt in een goede planning. De dochter onderneming van Ballast Nedam ontwerpt, produceert en monteert de prefab beton elementen en beheerst zo vanuit de vesti ging in Maarssen het hele bouwproces. 'Daarom zijn we in staat om in een relatief korte tijd een compleet stadion in elkaar te zetten', legt Hans Eckhart uit. Het bedrijf kan inmiddels beschouwd wor den als een echte stadionspecialist. De nieuwe stadions in Tilburg (Willem II) en Heerenveen én nieuwe tribunes bij RBC, Cambuur en ADO Den Haag zijn of wor den gebouwd door Haitsma. Eckhart: 'Maar we hebben bijvoorbeeld ook de draagconstructie verzorgd voor het nieu we gebouw van de Nederlandse Gasunie in Groningen. We bouwen dus meer dan alleen stadions.'

Ajax Life (vanaf 1994) | 1994 | | pagina 53