DANNY BLIND KENT Z'N PLAATS FRANK 69STE INTERLAND AJAjqjFE 'IK WEET WAAR IK STA' 'EEN BELANGRIJK TOURNOOI' den, eindigde voor hem in een deceptie. De Ajacied speelde geen minuut. „Een bit tere teleurstelling, omdat ik wel had ver wacht te spelen. Logisch, omdat ik ook alle kwalificatie-wedstrijden had gespeeld. Dan reken je er op ook in het eindtoer- nooi in de basis te staan." Hij waakt voor nieuwe teleurstellingen. Gaat ook met heel andere verwachtingen naar Amerika. „Ik zit achter Koeman en ook voor die an dere positie ben ik geen eerste keus. Dat weet ik van tevoren en in die rol schik ik me. Daarom kan ik daar nu ook makkelij ker mee omgaan. Elke minuut die ik speel, is meegenomen." Blind maakte deel uit van een groep inter nationals die op de dag van dit gesprek in Zeist werd onderworpen aan enkele tests. Die hadden vooral te maken met de uit zonderlijke klimatologische omstandighe den die Oranje in Amerika wachten. Dan ny Blind denkt dat de hitte wel eens het grootste probleem voor het Nederlands elftal kan worden. „Wij zijn toch gewend de bal in hoog tempo te laten rondgaan en aan te vallen. Dat kost kracht. Veel meer kracht dan wanneer je met veel mensen achter de bal speelt. We zullen ons tegen die omstandigheden moeten wapenen, al zal dat niet meevallen. In Nederland ben je toch eerder gewend aan het spelen bij een graad of vijftien dan een graad of veertig. Het zal daarom wel aangepast worden. Noodgedwongen." Claudio Canasta Danny Blind was net als enkele andere Ajacieden een van de 'zekerheidjes' voor Amerika. Bondscoach Dick Advocaat kon niet om de verdediger heen, en dat wist ook Blind. Zijn uitverkiezing was dan ook allerminst een verrassing. „Totaal niet", geeft Blind toe. „Er zijn met Advocaat goe de afspraken gemaakt. Ik weet precies waar ik sta. In een selectie van zestien spelers voor een gewone interland heeft hij geen twee libero's nodig. Dan kiest hij voor Ronald Koeman. En als die niet be schikbaar is, speel ik. Maar voor een groot toernooi, dus met een selectie van 22, zijn er wel twee libero's nodig. Dan ga ik mee. En die woorden heeft Advocaat ook altijd waargemaakt. Dus mijn selectie was voor mij geen verrassing, nee." Blind is bovendien niet alleen als libero in zetbaar. Hij wordt ook naar voren gescho ven als mogelijke keuze voor de positie rechts in de defensie. Zelf is hij daarover wat terughoudend. „Als het gaat om een positie puur in de mandekking tegen een spits van een behoorlijk kaliber, kun je be ter Van Gobbel, Valckx of weet ik veel wie nemen. Ik ben de eerste om dat toe te ge ven. Maar er zijn natuurlijk ook zat ploe gen die maar met één spits spelen, en dan komt er wat meer ruimte. In die situaties kom ik weer in beeld." Danny Blind aan de rechterkant biedt voor Nederland wel meer mogelijkheden in de opbouw. Ook Ajax' aanvoerder beschikt I- o immers over een prima pass en daarmee is Oranje op dat punt dan niet alleen afhan kelijk van Koeman. Blind: „Als die situatie zich voordoet is het natuurlijk prettig dat je twee spelers hebt die van achteruit voor een oplossing kunnen zorgen. Maar de prioriteit blijft toch het verdedigen op zich. En eerlijk gezegd zie ik mezelf niet aan die rechterkant spelen. Ik ga uit van mijn rol als libero en daarnaast komt heel misschien die andere positie in beeld. Ei genlijk maak ik me daar ook helemaal nog niet druk over. Ik zie het wel." Het vorige grote toernooi waarvoor Blind werd geselecteerd, het EK 1992 in Zwe- In Amerika kan Frank Rijkaard zijn indruk wekkende lijst van gespeelde interlands weer verder aanvullen. Ooit bedankte hij voor het Nederlands Elftal. Na het WK in Italië in 1990 miste hij de motivatie om ooit nog in het felbegeerde oranje shirt te spelen. Maar in de zomer van '91 stelde hij zich toch weer beschikbaar met het gevolg dat hij binnenkort zijn 69ste interland zal spelen. Dertien jaar geleden speelde Rijkaard zijn eerste interland voor het Nederlands Elf tal tegen Zwitserland, vriendschappelijk weliswaar, maar toch werd hij door toen malig bondscoach Kees Rijvers opgesteld in de basis. Later werd Rijkaard vervangen door de ook debuterende Ruud Gullit. Frank Rijkaard, inmiddels 31, vindt het moeilijk wat hij van zijn tweede Wereld kampioenschap Voetbal moet verwachten. "Het is natuurlijk een belangrijk toernooi, je gaat voor een zo goed mogelijk resul taat. Ik hoop dat het goed gaat, zowel voor mij als voor de ploeg, maar dat is meer wens dan verwachting." Het Nederlands elftal bestaat nu uit een mix van jong en oud. Ondanks zijn jaren lange ervaring in het oranje shirt, ziet Rijk aard zichzelf niet als leidende figuur, "le dereen heeft zijn eigen taak en voert die zo goed mogelijk uit." Geeft hij dan wel advies aan de jongere spelers? "Ja, kle ding", zegt hij adrem en voegt er onmid dellijk aan toe dat dit een grapje is. "Ad vies over het omgaan met druk? Nee, ie dereen gaat daar op zijn eigen manier mee om. Ze bereiden zich zelf voor. En als je speelt, speel je goed. Natuurlijk praat je er wel met elkaar over, maar dat gebeurt al tijd voor een wedstrijd." Bettina Jacobs

Ajax Life (vanaf 1994) | 1994 | | pagina 21