AjAjqjFE Hl H wordt heel goed betaald, maar daar kun nen wij ook niets aan doen. Dat is nu een maal zo. Bovendien moeten wij in tien jaar verdienen waar anderen hun hele leven voor kunnen gebruken. Ik denk trouwens dat iedereen als hij de kans krijgt om zo veel te verdienen, hetzelfde zou doen. Bo vendien vergeten de mensen de enorme druk die op een voetballer rust. Bij vrijwel geen enkele andere baan wordt door zo veel mensen (media, bestuur, supporters enzovoort) meegekeken." De Boer groeide op in het Westfriese Grootebroek. Ajax kende hij vooral van de televisie. "We woonden zestig kilome ter van Amsterdam vandaan, dus ik ben maar een keer of drie zelf in de Meer gaan kijken. Eén wedstrijd kan ik me nog herin neren, dat was tegen PEC Zwolle. Ajax won met hoge cijfers, maar wat me het meeste is bijgebleven is dat Tscheu-La Ling al een schaarbeweging op de middenlijn in zette, terwijl zijn tegenstander nog op de 16-meter lijn stond. Die Ling maakte toen wel tien schaarbewegingen. Als puber was ik gek van Van Basten, Cruijff, Maradona en Laudrup, maar een leipe fan ben ik nooit geweest." "Als jeugdspeler heb ik een fantastische tijd gehad bij Ajax. We hadden een leuke groep met onder andere Witschge, Roy, Vinkie, Danny Hesp, Danny den Ouden, Danny Muller, Michel Kreek en mijn broer." De grote doorbraak kwam voor de toen zeventien jaar jonge broertjes De Boer in het macabere seizoen 1987-1988. Cruijff en Ajax gingen halverwege het sei zoen uit elkaar. Twee maanden daarvoor debuteerde Ronald nog onder Cruijff ("hij zag het in me zitten") in Ajax-I. In die Cruijffiaanse hoogtijdagen plachtte Ajax nogal spectaculair (niet) te verdedigen, waardoor de tegenstander een aantal ke ren per wedstrijd vanaf de middenlijn zo richting het doel van Stanley Menzo kon lopen. De Boer debuteerde in een derge lijk spektakelstuk tegen PEC Zwolle (6-4): "Ik maakte de vijfde treffer en bereidde de zesde voor." Een week eerder, op 14 no vember, stuntte het tweede elftal van Ajax, met onder andere De Boer in de gelede ren, door FC Groningen in de KNVB-be- ker uitte schakelen (3-1). Terwijl Ajax-I in die tweede ronde werd uitgeschakeld, ging Ajax-2 pas in de kwartfinale tegen RKC onderuit. Overigens gebeurde dat toen weer met een veredeld 'eerste' elftal. Een verwarrende gebeurtenis, maar Ronald de Boer kijkt er met plezier op terug. "Frank en ik werden toen bekend voor het grote publiek. Tegen Groningen speelden we heel goed; ik scoorde twee maal. Frank en ik moesten meteen naar Hilversum voor Studio Sport. Natuurlijk, toen waren we erg zenuwachtig, maar inmiddels is publi citeit een doodnormale zaak voor me." Ook het spelen voor het Nederlands elftal is ondertussen bijna een vanzelfsprekend heid voor De Boer, terwijl hij er eigenlijk nog niet zo lang bij zit. Voor de WK-kwali- ficatiewedstrijd tegen San Marino, ruim een jaar geleden, waren zoveel basisspe lers geblesseerd of niet gemotiveerd, dat bondscoach Dick Advocaat een compleet arsenaal tweede (Blinker) en derde (Meij er, Eykelkamp, De Wolf) keus uit de kast moest halen. De Boer: "Ik vond het te recht dat ik gekozen werd; ik speelde ge woon goed in die periode. Ik heb trou wens altijd goed gespeeld voor Oranje. De laatste kwalificatiewedstrijd tegen Polen was mijn definitieve doorbraak. Ja, op een gegeven moment schold ik Bryan Roy uit. Ik stond helemaal vrij en kon de bal zo in tikken. Roy schoot zelf. Ik heb dat zo vaak; dan speel ik heel goed en scoor ik niet. Daar kon ik toen even niet tegen. Geluk kig maakte ik vlak voor tijd een goal, zodat ik toch nog een beloning kreeg. Mijn spel verdient dat vaker" "Nee, een artiest voel ik me niet. Ik hou van mooi voetbal, maar het moet ook ren dement opleveren. Je kunt wel vier man passeren, maar als je dan de bal verspeelt heb je nog niets. Daarom moet ik doelge richter worden. Maar het gaat al beter." Vervolgens werd Ajax landskampioen en maakte Ronald de Boer zich op voor zijn eerste WK. "Die Ling maakte toen wel tien schaarbewegingen. Als puber was ik gek van Van Basten, Cruijff, Maradona en Laudrup, maar een leipe fan ben ik nooit geweest." -

Ajax Life (vanaf 1994) | 1994 | | pagina 7