AJAH.IFE RECHTSBUITEN? SUPPORTERS? ;h ben dagelijks bij Ajax en dan zit ik in het spelershome met die gasten te praten. Je heb je ervaring en je carrière na het voet ballen, dat is interessant. Kijk, als het goed gaat met je dan hoeft niemand dat tegen je te zeggen, dat weet je zelf wel. Maar op momenten dat het niet gaat, dan steek je ze een hart onder de riem. Kop op, laat zien wat je kan en zorg er voor dat je de beste bent. Die instelling heb ik ook altijd gehad. Wat beterwie? Ik ben de bes te." "Er worden vaak geintjes gemaakt over de rechtsbuiten plaats. Voor mij waren er maar drie op de hele wereld. Mijn grote voorbeeld was Garrincha, de Braziliaan. Hij was fantastisch. Pele werd in die tijd steeds genoemd, maar Garrincha was de voorbereider van al die goals. Een hele grote speler. Op nummer 2 had ik Stanley Matthews staan en de derde was ik zelf. Dan krijg je een hele tijd niets en dan al die andere buitenspelers. Als ik dat dan zeg, dan is het lachen geblazen. Zo moet dat ook zijn. Die instelling moet je hebben als spe Iers de top willen halen. Het is moeilijk om de top te halen, maar aan de top blijven is nog moeilijker. Je ziet het heel vaak dat een speler snel omhoog ge schreven wordt en dan een terugslag krijgt. Dan te zorgen dat je terugkomt, dat is een belangrijke fase. Haast iedere jonge speler heeft dat. Er zijn maar enkelen die dat niet hebben, zoals Van Basten. Maar Van Basten denkt ook zo, van wat moeten ze nou, ik ben de beste en de rest bekijkt het maar." "Ik heb het 17 jaar meegemaakt en helaas heb je nu een ander soort supporters er bij en dat is jammer. Ik ken veel van die jongens en dan denk ik, waarom moet er af en toe zo'n rotzooi gemaakt worden. Terwijl je allemaal voor je club bent. Dat begrijp ik niet. Kijk, vroeger had je het ook wel. Jongens die een beetje brutaal waren en het veld op kwamen. Dan zei de scheidsrechter 'he, d'r af' en dan liepen ze zo weer terug. Dat kon toen. Ajax stelt het voorbeeld bij voetbal, laat de suppor ters dat dan ook doen. Ik moet wel zeg gen, dat het de laatste tijd steeds beter gaat. Je moet met z'n allen één club vor men. En laten we zorgen dat Ajax z'n goeie naam blijft houden over de hele we reld. Bij Ajax wordt toch het mooiste voetbal gespeeld. Laat dat dan ook blij ken." "Ik heb nog een opmerking, die ik graag kwijt wil", zegt Sjaak. "De tijd van de bui tenspelers moet absoluut weer terug ko men." Ik bedankte Sjaak voor het interview en zat weer met nog meer vragen. Eerst Dick Schoenaker en Joop Stoffelen en nu weer Sjaak Swart. Ik blijf met vragen zitten die ik o zo graag zou willen stellen. Als dit zo doorgaat wordt de vraagbak een vraag baak. Wil ik dit wel? Ik hoop dat de tijd het mij zal leren. Lang moet het niet duren en geduld is voor mij een edele zaak. Om maar niet te spreken van noodzaak. Voor zichtig door de sneeuw schuifelend, barst te mijn hoofd van de vragen. Ik had dit moeten vragen en dat moeten zeggen. Ik bracht de auto aan de gang. Hij startte in één keer en weg was ik. Nico Smith

Ajax Life (vanaf 1994) | 1994 | | pagina 50