DE VOETBALTEM INTERNATIONALE ALLURE AJA>l|FE r^üS lüi Amsterdam krijgt een sta dion van internationale al lure. Dat is nog eens goed duidelijk geworden op zaterdag 12 februari bij de officiële presentatie van de bouwplannen. We komen op de lijst van de tien belangrijkste stadions van Euro pa", zegt sport-wethouder Louis Genet met onverholen trots. ONMOGELIJK WINKELTJES KIJKEN "Vooral door de overkapping maken we met het nieuwe stadion meer kans om Eu ropese wedstrijden naar Amsterdam te halen", spiegelt Genet de aanwezigen voor in de bestuurskamer van De Meer, Volgens de wethouder kan er geen twijfel over be staan dat Ajax dringend toe is aan een nieuwe behuizing. "De Meer heeft gewoon te weinig zitplaat sen. En in het nieuwe stadion kan niet al leen gevoetbald worden, er kunnen tevens andere sporten naartoe gehaald worden. Dat zijn belangrijke toevoegingen, die meer mogelijkheden bieden voor de toe komst." Architect Jan Tilmans heeft tijdens de presentatie van de bouwplannen een geruststellende boodschap voor mensen die vrezen dat popconcerten het veld in de toekomstige thuishaven van Ajax zullen beschadigen. "Tijdens concerten wordt een mat over het veld gelegd. Een kostba re zaak, maar het is wel de beste mat in de wereld. Op Wembley wordt een soortge lijke mat gebruikt en je weet hoe zorgvul dig het gras daar wordt gekoesterd." Een verbouwing van De Meer was abso luut onmogelijk, meent Genet. "Aan de Middenweg is veel te weinig ruimte en de kosten van een verbouwing zijn te hoog. We zouden daarnaast onherroepelijk pro blemen krijgen met het verkeer. De nieu we plek heeft daarentegen grote voorde len. Er is veel ruimte, zowel voor de sportvoorzieningen als voor kantoren en het transferium. Bovendien is het nieuwe stadion goed bereikbaar met de auto, openbaar vervoer en de fiets." In juli 1996 kan Ajax zijn nieuwe voetbal tempel inwijden. Het heeft dan 225 mil joen gulden gekost. De gemeente Amster dam heeft 60 miljoen voor zijn rekening genomen en de 'founders' 35 miljoen. Ajax legt zelf 20 miljoen op tafel, de verkoop van aandelen heeft tot nu toe 25 miljoen opgeleverd en het rijk draagt 4 miljoen bij. Ruim 50 miljoen gulden wordt door een groep banken aan de Stadion Amsterdam NV geleend. "We hopen veel inkomsten te krijgen uit de kaartverkoop en de verhuur van skyboxen. Dat moet lukken. Tenslotte wil Ajax meedraaien in de Europese top', aldus Genet. "Ik hoor alleen maar steeds de naam Ajax vallen. Is er in het nieuwe stadion geen plaats voor zwemmen of volleybal?", vraagt iemand in de bestuurskamer zich af. De sport-wethouder: "Amsterdam heeft al prima voorzieningen die ruimte bieden aan andere sporten. Kijk maar naar de RAI, waar ook grote toernooien kunnen worden gehouden." Iemand anders maakt zich druk over het feit dat de winkeltjes in het stadion niet op zondag open zijn. Hij wordt terechtgewe zen door een oudere dame: "Nou moet u eens goed luisteren: als u winkeltjes wilt kijken, dan doet u dat maar op donderdag avond. Wij komen hier voor het voetbal." Jeroen Kleijne

Ajax Life (vanaf 1994) | 1994 | | pagina 47