'n sterk verhaal van Potter's ajajiife ITALIË door Leo Beenhakker FOTO: LOUIS V.D. VUURST taald, kun je op je vingers getikt worden omdat iets niet gaat zoals de werkgever dat wil." Bovendien geniet David momen teel een zekere mate van vrijheid. "Dat weerhoudt me er niet van om mijn werk altijd goed te willen doen, ook al kost dat veel tijd. Maar ik gedij bij vrijheid. Als ik van negen tot vijf op een kantoor zat, zou dat alleen contra-prestatief werken." De nieuwe constructie is niet alleen een initiatief van het Ajax-bestuur, maar wordt ook gesteund door Louis van Gaal. De be waker van de porseleinkast, noemt Endt de trainer. "Van Gaal wil controle over de contacten tussen spelers en pers. Begrij pelijk. Zie het zo: de spelers zijn het ser vies. Als iedereen een greep doet in die porseleinkast, bestaat de kans dat er iets breekt. En dan is het hele servies minder waard. Voetballers zijn gevoelig voor veel zaken. Te veel belangstelling is ook een kwetsbaarheid. Dat kan een speler uit ba lans brengen. En balans in een ploeg is cru ciaal. Ik denk dat veel journalisten niet be seffen hoe belangrijk het is dat Van Gaal die porseleinkast bewaakt. En ik ontlast hem daarbij. Van Gaal weet als geen ander hoe belangrijk mijn werk is." Door zijn eigen achtergrond als journalist weet David Endt echter heel goed hoe be langrijk de pers op haar beurt voor een club is. Het mes snijdt aan twee kanten. "Als club moet je proberen zo open mo gelijk te zijn. Laten zien dat de media erbij horen en iets teruggeven aan de pers. Op die manier kweek je wederzijds begrip. De band tussen een club en de pers is heel belangrijk. En in die band is eerlijkheid een voorname factor." Dat laatste is wel toevertrouwd aan het huidige Ajax-bestuur, dat openheid tot een beleidsmatige factor heeft gemaakt. "Het bestuur moet Ajax verkopen. En dat doen ze niet door allerlei nukken. Die openheid is een belangrijk positief punt in de beeldvorming van Ajax. Zo'n beeld schets je niet alleen met prestaties, maar ook met de houding. Je moet mensen stimuleren, koesteren. Tonen dat je blij met ze bent. Ook al gaat het prestatief slecht, toch moet je stijl hebben. Wie stijl uitdraagt, krijgt dat ook terug." Stijl. Wie het heeft over stijl, heeft het over Italië. En Da vid Endt heeft iets met Italië. Met het land, maar ook met de voetballers. In- ter is zijn jeugdlief de. Hij is er inmid dels kind aan huis. Davis is bekend bij de Italiaanse top- spelers. Heel be kend. Zoals blijkt uit een gebeurtenis die zich afspeelde in De Kuip, voor een interland tussen Ne derland en Italië. Het arriveren van de Ita liaanse spelersbus zorgde voor een waar mediaspektakel. Een horde verslaggevers verdrong zich om de sterren. De verbijste ring was groot toen mannen als Baggio, Zenga en andere toppers een eindje ver derop David Endt ontwaarden. En uitge breid de tijd namen om hun kennis te be groeten. Pas daarna was de pers aan de beurt. De beleving van voetbal in Italië is voor David Endt een goed voorbeeld van hoe het eigenlijk ook in Nederland zou moe ten. "ledereen", vertelt hij, "iedereen bij zo'n club is de hele week maar met één ding bezig: winst op zondag. En als die winst er is, is iedereen gelukkig. Ze koes teren echt dat overwinningsgevoel. Dat zie je overal in Italië. Ze zijn gelukkig, of ze zijn gebroken. Maar ze zijn er wel allemaal mee bezig, leder op zijn manier, maar dat maakt niet uit. Een club bestaat voor mij ook niet alleen uit die elf, zestien of mis schien wel 22 spelers. Een club is een hele familie, supporters incluis. Als je dat hebt bereikt, heb je een kracht opgebouwd die niet te bereken is. Door niemand." Claudio Canasta Be3tt-ffe' beloofde sPee^ Hierbia de ie ziet z\t er Arabié- fout. IK beweging pottertaes. I laten iucht geen g- nus aan frlSS ALTIJD HET LAATSTE WOORD MET POTTER'S

Ajax Life (vanaf 1994) | 1994 | | pagina 39