AJAJtlFE VRIJHEID VREUGDE Die verandering heeft ook een keerzijde. "Als vrijwilliger kun je moeilijk ergens op aangesproken worden. Zodra je wordt be- Nieuw-Zeeland en het Oosten. In totaal 84 landen. Ik verzorg alle informatie van de wedstrijden en spreek op zondag in het Engels de verslagen in. Samen met een an dere commentator. Hij beschrijft de beel den, ik verzorg als 'expert' de achter grond-informatie. Het wekt geen verwondering dat David Endt tijd te kort komt. Hij weet het zelf. "Tijd over, heb ik niet. Maar ik zorg wel dat ik tijd heb om te leven." En dat kan, omdat de combinatie goed is. "Voetbal is een groot deel van m'n leven. Maar ook van mijn werk. Dat vangt elkaar goed op. De dingen die ik doe, zijn over het alge meen leuke dingen. En de druk, ach, dat moet je zien als een wedstrijd. Je moet heel hard werken en knokken voor de winst. Maar dat maakt niet uit. Als je je doel bereikt, is de voldoening groot." Na tuurlijk heeft hij wel eens last van stress en twijfels. "Dan realiseer ik me dat wat ik doe, is wat ik altijd heb gewild. En dan is het toch eigenlijk heel mooi." Als je in Zuid-Amerika zegt 'ik doe iets voor Ajax' dan zie je die ogen even opflit sen. Ajax opent deuren die anders wellicht gesloten blijven." In de periode dat Endt bij Ajax binnen kwam, was het inderdaad nog mogelijk de werkzaamheden in De Meer 'even tussen door' te doen. Maar de tijden veranderen. En de omstandigheden rond het voetbal zeker. "De afgelopen vijfjaar", constateert David, "heeft zich een ongekende ontwik keling voltrokken op het mediavlak. Voet bal is een hot item. En Ajax is de vaandel drager, trekpleister nummer één. De be langstelling van de pers en de hardnekkig heid waarmee ze zich op Ajax stort, is met driehonderd procent gestegen. Voor heen ging het alleen om dagbladen en voetbalbladen. Nu komt er van alles. Voet bal werkt als een magneet." De gevolgen zijn voor David Endt duidelijk merkbaar. Inmiddels is hij zeker drie uur per dag be zig net Ajax. Erg veel, concludeert hij zelf. Ajax' penningmeester Arie van Os maakte onlangs kenbaar dat de club toe wil naar een andere constructie. Eentje waarin de Amsterdammer in plaats van onbezoldigd vrijwilliger een werknemer van Ajax wordt. "Ajax is zich bewust dat voor de opvang en begeleiding van de media een professional nodig is." De mooie dingen van het leven haalt David Endt ook uit z'n gezin. Vorig jaar werd hij vader. Van een dochtertje, Gioia. Italiaans voor 'vreugde', legt hij uit. "En dat brengt ze ook daadwerkelijk in mijn leven. Gioia betekent ook juweel. En dat is ze echt." Tussen de bedrijven door, zoals hij dat zegt, is David Endt onbezoldigd perschef bij Ajax. Hij kwam binnen als opvolger van de overleden Daan Schalm, terwijl hij nog voor Inter Football werkte. Daar was hij FOTO'S: LOUIS V.D. VUURST bereikbaar voor de pers, op wedstrijdda gen was hij bij Ajax. Zijn vertrek bij Inter Foorball betekende niet het einde van de samenwerking. Ajax vroeg of hij wilde blij ven. En David deed dat graag. Ondanks dat het werk niet betaald werd. "Maar dat Ajax me wilde houden, was wel belangrijk voor mijn ego. De naam Ajax heeft een uitstraling, waarvan ik indirect profiteerde.

Ajax Life (vanaf 1994) | 1994 | | pagina 37