DE VOETBALTEMPEL DE GEBOORTE AJAJIIFE Nu nog een kale zandvlakte, straks de trotse thuisha ven van Ajax: het terrein nabij station Bijlmer waar de ko mende tweeëneenhalf jaar het mo dernste stadion van Nederland ge bouwd wordt. Wie er nu een kijkje gaat nemen, ziet heistellingen, graafmachines, cementmolens én bouwers. "Zo'n stadion bouwen heeft wel wat." 1600 BETONPALEN 'HET STAALGEBEUREN' Op deze druilerige decembermorgen is het moeilijk om je voor te stellen dat Ajax hier, aan de voet van een rijtje kantoorko lossen, straks zijn thuiswedstrijden zal spe len. Van een afstand lijkt het bouwterrein in volledige rust. Ook de heistellingen ma ken niet dat typerende hamergeluid dat normaal gesproken tot ver in de omtrek doordreunt. Pas als je dichterbij komt, zie je activitei ten. Een lasser die aan de afrastering werkt. Mannen met valhelmen die driftig heen en weer lopen. Draaiende cement molens. Zelfs de heistellingen blijken -maar dan zonder lawaai- in vol bedrijf te zijn. Decimeter voor decimeter duwen ze stalen buizen de grond in. In de buis laten de bouwers daarna een metalen 'korf' zak ken, die ze vol gieten met beton. De buis wordt daarna weer omhoog gehesen en opnieuw gebruikt. Timmerman F. Kuipers vertelt met onver holen trots dat hier de komende maanden maar liefst zestienhonderd betonpalen de grond in gaan. Werken aan het nieuwe sta dion is voor hem een welkome afwisseling. "Toch prachtig zoiets. En het grappige is dat ik wel van voetbal houd, maar nog nooit een stadion van binnen gezien heb." Zelf doet Kuipers nu vooral wat kleine klusjes in de bouwkeet ("een tafeltje hier, een kastje daar"). Het bouwen van een stadion brengt volgens hem geen speciale problemen met zich mee. "Het enige ver schil is dat je rond gaat, ook met de heipa len. Normaal is het alleen rechttoe, recht aan. Maar je houdt gewoon de tekening aan en als je de juiste maten weet, komt het vanzelf in orde." Het stadion met schuifdak, dat in I996 plaats biedt aan vijftigduizend mensen, wordt gebouwd door de Bouwcombinatie Stadion Amsterdam, bestaande uit Ballast Nedam Utiliteitsbouw en BAM Bredero Bouw. Onder de hypermoderne voetbal tempel komen straks 2600 parkeerplaat sen in een zogenaamd 'transferium'. Apar te loopbruggen verbinden het stadion met NS/metrostation Bijlmer. In het stadion is plaats ingeruimd voor onder andere een museum over Ajax, een televisiestudio en diverse restaurants. "Zo'n stadion bouwen heeft wel wat", vindt L. Tesselaar, die samen met zijn broer verantwoordelijk is voor "het staal- gebeuren". "Het zal de naam wel zijn, maar toen we net begonnen waren met bouwen, had iedereen het over het sta dion." De twee broers zijn bezig met het verstevigen van de afrastering rondom het bouwterrein. De een maakt stalen balken vast aan de houten palen, waarna de ander de balken aan elkaar last. Volgens het tweetal is er weinig verschil tussen dit karwei en andere klussen. "Al leen is het hier hartstikke koud", zegt D. Tesselaar lachend. Zijn broer bekent schoorvoetend dat hij eigenlijk een AZ-fan is. Toch ziet hij de Amsterdammers ook graag spelen. "Ajax is de beste ploeg van Nederland en speelt het mooiste voetbal." Jeroen Kleijne Het 'slaan van de eerste paal voor de nieuwe 'Ajax voetbaltempel'

Ajax Life (vanaf 1994) | 1994 | | pagina 57