X 1 fTBa i j 9 i SCHOOL f. V*4:- 0 TREIN Ml 9 Het is beter dat zelf te doen, dan dat ze het in dit blad lezen," zeggen de Limbur gers tot besluit. Roy in 't Panhuis is 14 jaar en verwoed Ajax-fan. Zijn kamer in zijn ouderlijk huis in het nabij Sittard gelegen kerkdorp Gre- venbicht hangt vol met Ajax. Ondanks zijn jonge leeftijd kan hij geregeld een wedstrijd in Amsterdam bezoeken. Dat heeft hij te danken aan zijn oom, een collega-supporter die steeds met de auto rijdt. Maar Roy dient andere 'barricades' op weg naar het Ajax-stadion te beslech ten: de cijfers op school. Hij mag van zijn ouders pas dan gaan als de punten picobel- lo in orde zijn. "Als we naar een Europacup-wedstrijd gaan, moeten we al vroeg 's middags weg. Om voor de files in Amsterdam te zijn. Mijn oom is namelijk nogal ongeduldig. Dat betekent dus dat ik geen huiswerk kan maken of soms zelfs één of meer lesuren vrij moet vragen. Bovendien zijn we pas na middennacht thuis en 's morgens moet ik weer vroeg naar school," legt Roy uit. De positieve 'Ajax-prikkel' heeft al zijn vruchten afgeworpen. Vorig seizoen voor de wedstrijd tegen Auxerre wist hij zijn ietswat gekelderde punten op te halen. Met als gevolg dat Roy overging. Maar dat de gestelde voorwaarde menens is heeft de jonge Grevenbichtse fan ook al onder vonden. Thuis tegen Hajduk Split en Besik- tas moest hij (even) verstek laten gaan. "Tegen Parma moet ik er echter weer bij zijn. Dus dat wordt blokken," verzucht hij als een speler die terug moet komen na een blessure. De beperking geldt niet als een zondagse wedstrijd van Ajax bezocht wordt of ais Ajax in Limburg speelt. "We zijn naar de laatste Ajax-Feijenoord geweest. Dan hoef ik me geen zorgen te maken. Kan ik tenmin- De 14- jarige Roy in 't Panhuis is helemaal gek van Ajax. Zijn kamer hangt vol met vlaggen en posters. Soms gaat school voor, dan moet hij zijn school tas oppakken in plaats van naar het Ajax- stadion te gaan. ste prettig haar de wedstrijd toeleven.,." Als hem de vraag wordt gesteld hoe de fi nanciering van een kaartje van ongeveer vijftig gulden geregeld wordt, krabt hij eerst eens achter zijn oren en haalt ver volgens zijn schouders op. "Tja, ik geloof dat mijn opa, die ook bijna altijd meegaat, iets met mijn moeder geregeld heeft. Zoiets zal het zijn, denk ik." Kaartjes kopen is nu geen probleem meer. Roy in 't Panhuis is evenals de genoemde oom lid van de Ajax-supportersvereniging. "Het seizoen van de UEFA-cup-winst is wat dat betreft een kleine ramp geweest. We waren toen nog geen lid. Mijn oom is twee keer helemaal voor niets naar Am sterdam gereden. Voor de wedstrijd tegen Genua was hij net een uurtje te laat. Voor de finale tegen Torino ging hij op tijd. 's Nachts om drie uur arriveerde hij bij De Meer, maar hij was niet alleen. Toch stond hij redelijk voorop. Het gedrang werd ech ter zo erg, dat hij het niet meer veilig vond en vertrok. Hij is zelfs een schoen verlo ren. Laten het nou net nieuwe zijn..." 1 De scholier is blij met de claimregeling via de supportersclub. Lukt het desondanks niet om erbij te zijn, zit Roy compleet in Ajax-outfit voor de televisie. Want ook dan blijft het rood-witte hart kloppen. Overigens, er zal ook zelf nog ge voetbald moeten worden. Roy is een veel scorende spits van de CI van de plaatse lijke voetbalvereniging Armada. Zijn groot ste droom is - hoe kan het ook anders - een basisplaats in Ajax I"Ik denk dat Ajax wel van mijn snelheid gebruik kan maken. Tonnie Pronk moet hier in Grevenbicht maar eens komen kijken." Hij zegt het zonder blikken of blozen. Als hij dan een maal in Ajax I zal staan is Roy in t' Panhuis vastbesloten: "Ik zal nooit naar Italië gaan. Eens Ajax, altijd Ajax." Isabelle Signorile is 28 jaar oud en woont in Heerlen. Ze is al haar hele leven fanatiek supporter van Ajax. Sedert enkele jaren ge organiseerd. De vlotte Isabelle mist geen wedstrijd van Ajax in Limburg en bezoekt drie a vier keer per jaar een wedstrijd in Amsterdam. Uiteraard de belangrijkste, dat wil zeggen Europacup of competitiekra kers. Het kost haar een aardige duit. Een kaartje van pakweg 50 gulden, een treinre- tourtje van datzelfde bedrag, iets eten en drinken en eventueel nog een Ajax-souve- nir. Een wedstrijdje Ajax telt al snel zo'n 150 gulden. En niet te vergeten een extra snipperdag. "Maar ik heb het er zeker voor over, ik ben bloedfanatiek als het om Ajax gaat," bekent Isabelle. "De sfeer is zo ge weldig. Ajax lijkt wel een grote familie. Een familie waarin ik me thuis voel." De Heerlense vindt het alleen jammer dat FOTO: LOUIS V.D. YUURST ze vaak de wedstrijd eerder moeriverlaten om de laatste intercity Heerlen te nemen. "Geregeld moet ik een kwartier voor het einde weg om de laatste trein niet te mis sen. Doodzonde/vooral als het een span nende wedstrijd is. Of de ereronde na een gewonnen topper. Maar er valt niets aan te doen. Het is vijf kwartier of niets. Geef mij dan maar die vijf kwartier." Daarom ziet ze uit naar de busreizen die de supporters vereniging gaan organiseren. Overigens gaat ze nooit naar andere voetbalwedstrij den, ook niet om de hoek bij Roda JC. "Wel naar Oranje, want daar spelen Aja- cieden in." De Heerlense reist iedere keer met een groep van vijf vrienden en vriendinnen naar 's lands hoofdstad. Rond het middag uur zijn ze dan al in de stad. "Om de sfeer te proeven. Ajax is toch meer dan een voetbalwedstrijd. Het is een happening." Gevraagd naar de reden waarom ze sup porter is. "Om het goede voetbal en be leid, dus dat zonder veel geld jonge voet ballers zelf tot vedetten opgeleid worden." Dergelijke rationele argumenten kunnen het toch niet alleen zijn? Isabelle: "Dat klopt, het is meer. Het veel geroemde Ajax-gevoel. Vraag me niet wat dat is. Ik kan het niet onder woorden brengen, maar ik heb het wel." Dat de dartele Isabelle 'het' heeft, daaraan twijfelt niemand in haar omgeving. Zeker haar collega's van de typekamer van de ge meente Heerlen niet. Op haar kantoor hangt de Ajax-vlag. "De hele muur van de kamer heeft volgehangen met posters en dergelijken. De meiden hier hebben er wel begrip voor, want de!meesten vinden Ajax eveneens de beste club," zegt de gemeen te-ambtenaar. Blijft de prangende vraag over: hoe wor den die 'Limbo's' nou Ajax-supporters? Bij de meesten is het erfelijk. Vader is Ajax- gek, of een broer of een vriend. Ze zien op televisie dat Ajax daadwerkelijk 'art' is, dat de spelers op het veld met de bal aan hun voeten swingen. De passie vlamt pas echt op als ze eenmaal in het Olympisch Stadion of De Meer hebben ge zeten. Dan blijkt al ras, dat Ajax hun ver slaving is. De drang om naar Amsterdam te gaan, wordt steeds groter. Er blijkt geen afkick-middel tegen bestand. De enige troost: ze zijn niet alleen. De afdeling Limburg van de Ajax Suppor ters Vereniging telt momenteel zo'n 433 leden. Alleen met het oprichten van een regiobestuur wil het nog niet erg vlotten. Supporters die graag willen meewerken aan het organiseren van allerhande acti viteiten voor de Limburgse fans zijn dus 1 van harte welkom. Math Wijnands

Ajax Life (vanaf 1994) | 1994 | | pagina 19