1947 Het basketbalrecord van Rinus Michels 'Die kon heel aardig basketballen. Ik kwam niet bij de bal als hij hem liet stuiteren.' Rinus Michels is één van de beste voetbaltrainers die Nederland ooit heeft gehad. Hij was ook een goede basketballer. Als coach van Ajax en het Nederlands elftal heeft Rinus Michels (1928 - 2005) een onuitwisbare indruk gemaakt op het internationale voetbal. Aan het begin van zijn sportieve loopbaan viel hij ook op in andere sporten, zoals basketbal. Bert Hiddema schreef erover in zijn biografie van Michels. Zo had de auteur een gesprek met Piet Ouderland (1933 - 2017), die niet alleen bij Ajax en Oranje heeft gespeeld, maar ook in het nationa le basketbalteam. 'Die kon heel aardig basketballen', zei Ouderland over Michels. 'Ik kwam niet bij de bal als hij hem liet stuiteren. En hoog springen naar de baskets bij de rebound, een superatleet.' Eind jaren veertig speelde Michels bij Ajax niet alleen in het voetbalteam, maar deed daar ook aan basketbal. In die tijd was het nog heel gebruikelijk dat er bij sportclubs aan verschillende sporten werd gedaan. Johan Cruijff bijvoorbeeld speelde in het Ajax-honkbalteam, net als zijn broer Henny. Record Jacob Bergsma is manager Topsport evenementen bij Topsport Amsterdam. In zijn vrije tijd staat hij bekend als basketbalstatisticus en in die hoedanig heid dook hij een opmerkelijk bericht op uit het communistische dagblad De Waarheid van 11 maart 1947. Het was een verslag van de hoofdstedelijke basketbalwedstrijd tussen Ajax en FAMOS, waar de ploeg van Michels al snel met een achterstand van 12-0 werd geconfronteerd. Michels zuchtte eens diep, veroverde de bal en scoorde tien minuten aaneen aan de lopende band. Hij hield pas op toen Ajax met 22-12 leidde. 'Het record doelpunten maken is waarschijnlijk maandagavond gebroken door den Ajacied Michels', aldus De Waarheid, die in tien minuten twee en twintig doelpunten scoorde.' Zo werd Ajax kampioen van de derde klasse. Groningen Vijf jaar later speelde Michels nog steeds in Amsterdam, maar inmiddels voor basketbalclub Herly. En met succes, want in maart 1952 werd hij opgenomen in het Amsterdamse jeugdteam. 22 Amsterdam en Basketbal Rinus Michels op het voetbalveld in het Olympisch Stadion. Joop van Bilsen/Anefo, 1954, Nationaal Archief Aan het einde van dat jaar verhuisde Michels naar Groningen vanwege de militaire dienst, om daar te worden opgenomen door basketbalclub SMLO, voluit School Militaire Lichamelijke Opvoeding. Hij was toen al een bekende voetballer van Ajax, zo merkte Het Nieuwsblad van het Noorden op. Als spelverdeler had hij bij SMLO een grote rol en won met zijn team zelfs het regionale kampioenschap. De landstitel ging aan de neus van de militairen voorbij vanwege een gebrek aan tech niek, althans zo oordeelde De Volkskrant. Het was meteen ook zo'n beetje de laatste keer dat Michels als basketballer in de krant stond, want daarna ging het alleen nog maar over zijn loopbaan als voetballer. Alleen op een ijskoude voetbalzondag in 1955 trok Michels nog een keer basketbalschoenen aan, samen met de andere voetballers van Ajax, die toen een thuiswedstrijd speelden tegen Enschede. Zo hadden de Amsterdam mers meer grip op het bevroren voetbal veld dan hun tegenstanders. Grijnzend won Michels die wedstrijd met 3-0 met één doelpunt via zijn hoofd. Dat was dan wel geen record, zoals in 1947, maar voldoende voor de winst. Eeuwen in beweging 23

Basketbal | 1947 | | pagina 2